Home / POLITIKA / Po útoku na Kapitol opustili Trumpa viacerí ministri, hlavu štátu vinia z podnecovania davu

Po útoku na Kapitol opustili Trumpa viacerí ministri, hlavu štátu vinia z podnecovania davu

8.1.2021 (Webnoviny.sk) – Po stredajšom útoku priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol sa rozhodlo opustiť jeho administratívu viacero členov.

Celkovo svoje rezignácie oznámilo už deväť ľudí z okolia Trumpa, vrátane ministeriek školstva a dopravy, úradujúceho predsedu Rady ekonomických poradcov bieleho domu a námestníka poradcu pre národnú bezpečnosť. Ďalší predstavitelia v Bielom dome podľa dvoch nemenovaných zdrojov agentúry AP zvažujú, či zostať alebo tiež odísť.

Rezignoval aj šéf bezpečnosti

Ministerka školstva Betsy DeVosová v rezignačnom liste pripísala vinu za danie v Kapitole Trumpovi, ktorý podľa nej k tomu podnietil dav. „Niet pochýb o dopade vašej rétoriky na situáciu, a to je pre mňa bod zlomu,“ vyjadrila sa. Ministerka dopravy Elaine Chaová vo vyhlásení uviedla, že útok na Kapitol ju „hlboko znepokojil spôsobom, ktorý jednoducho nemôžem odložiť bokom“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Útok podporovateľov Trumpa na Kapitol (fotografie)

Zo svojej pozície osobitného vyslanca pre Severné Írsko odstúpil zase niekdajší šéf prezidentského úradu Mick Mulvaney, ktorý povedal, že po tom, čo sa deje v Bielom dome sa musel veľmi zamýšľať.

Udalosti vo Washingtone, D.C. viedli aj k rezignácii náčelníka polície Kapitolu Stevena Sunda, ktorý odstúpil po nátlaku lídrov v Kongrese. Šéf republikánov v Senáte Mitch McConnell si vyžiadal rezignáciu šéfa bezpečnosti tejto komory Kongresu Michaela Stengera a on mu vyhovel. Na svoju funkciu rezignoval aj šéf bezpečnosti Snemovne reprezentantov Paul Irving.

Trumpa sa chcú zbaviť

Necelé dva týždne pred inauguráciou nového prezidenta Joea Bidena, ktorá sa uskutoční 20. januára, sa lídri demokratov v Kongrese, predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a šéf senátnych demokratov Chuck Schumer, usilujú o skoré ukončenie úradovania Donalda Trumpa.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že ak viceprezident Mike Pence a kabinet nevyužijú 25. dodatok ústavy na zbavenie Trumpa úradu, budú napredovať s jeho impeachmentom. Ako poukazuje agentúra AP, ani jedna z možností však vzhľadom na zostávajúci čas nie je pravdepodobná.

Viac k témam: demonštrácia, kongres USA, streľba, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Po útoku na Kapitol opustili Trumpa viacerí ministri, hlavu štátu vinia z podnecovania davu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

EXPERT: Pri Ficovi porušuje Kaliňák a Šutaj Eštok zákon

Policajný expert Jozef Šátek dnes uviedol na svojom FB profile tieto dve poznámky k obsahu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *