Home / SLOVENSKO / Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, poslanci boli proti programu

Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, poslanci boli proti programu

9.5.2024 (SITA.sk) – Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR mali vo štvrtok diskutovať o kontrole rezortu spravodlivosti na Najvyššom súde SR, ktorej súčasťou bola aj snaha o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov.

Väčšina prítomných členov, konkrétne šesť, sa však vyslovila proti schváleniu programu rokovania. Za program hlasovalo päť prítomných členov výboru.

Cieľom kontroly ministerstva spravodlivosti na najvyššom súde malo byť preskúmanie náhodného výberu sudcov. Tým by sa podľa rezortu mohli vyvrátiť podozrenia z toho, že v uplynulých rokoch existoval v polícii a súdnictve systém zneužívania trestného práva na politické ciele.

Kontrola, ktorá sa mala začať v utorok 23. apríla 2024, však podľa rezortu zrealizovaná nebola, pretože ju zmarili zamestnanci súdu.

„Osoby konajúce za Najvyšší súd SR odmietli vykonanie kontroly podľa poverenia z dôvodu absencie kontrolných kompetencií ministerstva voči najvyššiemu súdu, pričom sa odvolali na to, že z ustanovení zákona o súdoch nevyplývajú žiadne oprávnenia rezortu spravodlivosti vo vzťahu k súdu,“ uviedol v apríli minister spravodlivoti Boris Susko.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: SITA.sk – Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, poslanci boli proti programu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Národniari prídu s „veľmi tvrdým“ zákonom, má zabezpečiť právo na ochranu osobnosti vo vzťahu k médiám (video)

Danko tvrdí, že nikomu nejdú „zapchávať ústa". „Novinára spravodlivého, dobrého neumlčíš," dodal.

Jeden komentár

  1. Miroslav Sukenik

    Konečne tlačovka, na ktorej nebol Susko v obkľúčení známej päťky kriminálnikov zo Smeru. Prečo mám ale stále pocit, že minister sa enormne angažuje výlučne len v prospech páchateľov a nie v prospech obetí? Čo je to za drbnutý štát, ktorý sa stará len o grázlov, hlavne tých smeráckych? Susko mal čo vysvetľovať na ústavno – právnom výbore, ktorý ale koaličníci pre istotu neotvorili. Čoho sa asi obávali? Preto jeho TK bola len číročistým a zbytočným alibizmom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *