Home / POLITIKA / EXPERT: Pri Ficovi porušuje Kaliňák a Šutaj Eštok zákon

EXPERT: Pri Ficovi porušuje Kaliňák a Šutaj Eštok zákon

Policajný expert Jozef Šátek dnes uviedol na svojom FB profile tieto dve poznámky k obsahu dnešnej tlačovej besedy po skončení zasadnutia Bezpečnostnej rady SR.
Po 1) minister vnútra SR nie je nadriadeným služobným orgánom vyšetrovateľa PZ, ktorý má pridelený vyšetrovací spis a vykonáva vyšetrovanie v trestnej veci úkladnej vraždy v štádiu pokusu pošk. Fica. Zároveň nie je orgánom činným v trestnom konaní ani osobou, ktorá má zo zákona právo nazerať do spisu a zisťovať si z neho informácie. Z tohto dôvodu fakt, že Šutaj-Eštok dostal informácie z obsahu výsluchu obvineného Juraja C. je porušením Trestného poriadku zo strany vyšetrovateľa (príp. jeho nadriadeného) i samotného ministra Šutaja-Eštoka.
Pravdaže takto získané informácie nemá právo ani v skrátenej (koncentrovanej) podobe zverejňovať a zákaz zverejňovania informácií z vyšetrovania k danej kauze dozorovým prokurátorom GP SR v plnom rozsahu platí aj na ministra vnútra. Takéto porušenie zákona a prekročenie kompetencií ministra treba hodnotiť ako politicky motivované s cieľom informácie propagandisticky využiť v svoj prospech a zaútočiť na politickú opozíciu a oponentov. Poradiť by mu mohol bývalý dvojnásobný minister vnútra R. Kaliňák, ktorý podobnú situáciu riešil v prípade pošk. Hedvigy Malinovej.
Aby som to zjednodušil, áno p. minister Šutaj-Eštok existujú informácie, na ktoré nemá nárok ani minister vnútra napr. z prípravného trestného konania. To pravdaže v plnom rozsahu platí aj na prezidenta PZ a iných policajných funkcionárov.
Po 2) Podstatu výzvy Kaliňáka a Šutaj-Eštoka k upokojeniu situácie a hľadaniu celospoločenského konsenzu som podľa ich argumentácie pochopil tak, že oni sú tí neomylní a jediní vykladači faktov a pravdy, že oni sa nemusia zamyslieť, niečo pochopiť a zmeniť, ale naopak, ich nezmenenú pravdu i fakty si musíme všetci tí čo sme ich doteraz „nepochopili a neosvojili“, v plnom rozsahu prijať za svoje a len vtedy nastane celospoločenské upokojenie a zmierenie. Toto však nie je počúvanie iného názoru, jeho pochopenie a nájdenie kompromisu ale v autoritatívnych režimoch takéto postupy nazývali „gleichschaltovanie“ t.j. násilné zarovnanie do jednej línie, urobenie rovnakým, synchronizácia alebo centralizácia.

Útočníka, ktorý v stredu 15. mája 2024  viacerými strelami ťažko zranil predsedu vlády SR Roberta Fica obvinili z pokusu o úkladnú vraždu. Na tlačovej konferencii vo štvrtok 16. mája 2024 to oznámil minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

„Pracujeme iba s jednou verziou, že išlo o politicky motivovaný akt,“ priblížil minister. Dôvodom útoku mal byť nesúhlas s krokmi súčasnej vlády, napríklad v podobe zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, zastavenia vojenskej pomoci Ukrajine, zásahu do verejnoprávnej televízie či odvolania predsedu Súdnej rady SR.

„Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej,“ informoval minister vnútra s tým, že ide o tzv. osamelého vlka.
„Ide o podozrivého, ktorý sa zúčastnil na viacerých protivládnych protestoch, ktoré boli organizované od minulého roka,“ povedal s tým, že obvinený bol súčasťou protestu aj na predchádzajúcom výjazdovom rokovaní vlády v Trnavskom kraji.

Kroky strelca mali byť akcelerované po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil. „Na ďalšie informácie je uvalené embargo dozorujúcou Generálnou prokuratúrou SR,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.

Polícia podľa ministra preveruje 32 podozrivých, ktorí na sociálnych sieťach schvaľovali stredajší útok. „Vo všetkých prípadoch bude konať NAKA, všetci títo ľudia budú zaistení, predvolaní a budú postavení na konfrontáciu so spravodlivosťou a zákonom,“ zdôraznil.

Minister zároveň oznámil, že všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu.  Uviedol, že bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní v Handlovej boli na maximálnej možnej úrovni. Prísnejšie opatrenia prijali len na rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach. Matúš Šutaj Eštok odmietol, že by bezpečnostné zložky zlyhali. „Garantujem, že si svoju prácu urobili,“ zdôraznil. Dodal, že všetko sa vyšetrí a postup sa preveruje.

Minister ubezpečil, že Policajný zbor spolu so spravodajskými službami robia všetko pre pre ochranu a bezpečnosť ústavných činiteľov, poslancov aj médií. „Spolu s úradom na ochranu ústavných činiteľov, krajskými riaditeľstvami Policajného zboru sme posilnili ochranu všetkých rizikových skupín v tomto prípade, kde môže smerovať akákoľvek hrozba. Urobíme všetko pre to, aby nedošlo k niečomu podobnému, čoho svedkami sme boli v stredu 15. mája,“ deklaroval minister Matúš Šutaj Eštok.

Chce dať garanciu toho, že rezort vnútra, polícia aj všetky bezpečnostné zložky sú tu na to, aby garantovali bezpečnosť. „Útok na premiéra Slovenskej republiky je útokom na demokraciu, urobíme všetko pre to, aby sme túto demokraciu bránili,“ poznamenal minister.

Zároveň vyzval médiá, aby prestali dávať priestor konšpirátorom, šíriteľom hoaxov, prípadne kandidátom do európskych volieb, ktorí si z tejto situácie robia politiku. „Odmietam, aby sa časť mediálneho spektra a časť politickej scény snažila tento ohavný čin preklopiť na zodpovednosť bezpečnostných zložiek,“ poznamenal Matúš Šutaj Eštok. Doplnil, že odpoveďou na nenávisť nemôže byť nenávisť.

Viac informácii k atentátu na premiéra SR R. Fica aj vo videách nižšie:

Kto je Šátek

Jozef Šátek začínal na obvodnom oddelení v Senici, potom odišiel do Bratislavy na krajskú správu Verejnej bezpečnosti. Zaoberal sa násilnou kriminalitou. Po roku 1985 bol náčelníkom oddelenia pre ekonomickú kriminalitu, zástupcom náčelníka odboru a krajským policajným riaditeľom. V roku 1996, keď bol riaditeľom SIS Ivan Lexa, musel odísť, aby sa nemohol zaoberať kauzami tajnej služby.

Po voľbách ako riaditeľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Lexove kauzy vyšetril a dnes sú na súde.

Šátek viackrát čelil rôznym útokom, najzávažnejší bol v roku 2001, keď ho niektorí policajti obvinili, že vyzradil Romanovi Kvasnicovi, že ho odpočúva finančná polícia. Minister vnútra Ivan Šimko vtedy vymenil celé vedenie Policajného zboru a Šáteka ponechal na jeho mieste.

Minister vnútra Vladimír Palko na úvodnej tlačovej besede po nástupe do funkcie predstavil Šáteka ako svojho najbližšieho spolupracovníka. Od 1. januára 2004 Šátek šéfoval novozriadenému Úradu boja proti korupcii. Jeho zamestnanci museli prejsť napríklad skúškou na detektore lži. V roku 2004 poslanec Robert Kaliňák povedal, že Šátek podľa jeho informácií patrí do „skupinky“, ktorá podľa premiéra škodí SIS a SDKÚ.

red.
Zdroj: TU a  TU a TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Policajní odborári kritizujú v otvorenom liste ministerstvo vnútra, dôvodom sú nedôstojné podmienky, nízke mzdy i nadčasy

Rada predsedov OZP v SR preto vyzvala ministra vnútra na okamžité konanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *