streda , 20 januára 2021
Home / SLOVENSKO / Sudcovia sa obávajú zhoršenia súdnictva, nová súdna mapa môže všetko ešte zhoršiť

Sudcovia sa obávajú zhoršenia súdnictva, nová súdna mapa môže všetko ešte zhoršiť

30.11.2020 (Webnoviny.sk) – Viaceré argumenty o dôvodoch a spôsobe realizácie reformy súdnej mapy sú obsahovo neakceptovateľné a reálne môžu spôsobiť značné zhoršenie podmienok výkonu súdnictva a tým aj kvality, včasnosti a kvantity nezávislého súdenia. Uvádza to stanovisko Celorepublikovej rady Združenia sudcov Slovenska (ZSS).

Ministerstvo spravodlivosti podľa ZSS neakceptuje významné závery a odporúčania Európskej komisie pre efektívnu justíciu v správe z novembra 2017, pretože v návrhu má absentovať aktuálna a relevantná faktografia, ktorá má vychádzať z hĺbkovej analýzy. V tlačovej správe o tom informoval prezident ZSS Juraj Sopoliga.

Finančné zabezpečenie reformy je nereálne

Návrh súdnej mapy tiež podľa ZSS „neopodstatneným tvrdením fabuluje existenciu vplyvu korupčného prostredia v obvodoch Krajského súdu v Bratislave, v Košiciach, ako aj takzvaných rozdrobených súdov. Vo svojom dôsledku to znamená neprípustné vyslovenie kolektívnej zodpovednosti všetkých sudcov za podozrenia, že časť sudcov sa dopúšťala korupcie, ako aj presadzovanie domnienky o tendencii účastníkov sporov v uvedených sídlach obvodov na podplácanie sudcov“.

Ako pokračovalo ZSS, návrh novej súdnej mapy tiež nereálne uvažuje o finančnom zabezpečení reformy. Najväčšia časť, teda 285 miliónov eur z celkových takmer 310 miliónov eur, má byť financovaná z Fondu obnovy Európskej komisie, ktorý sa podľa ZSS môže použiť len na odstraňovanie negatívnych následkov pandémie na ekonomiku štátu. „To samozrejme vecne nesúvisí so zámerom zákonodarcu na zmenu obvodov a sídiel súdov v našom štáte,“ konštatuje ZSS.

Sudcovia sa s návrhom nestotožňujú

Stavovské združenie sudcov sa preto nemôže stotožniť s výraznou časťou návrhu na reformu súdnej mapy, ktorá si podľa nich vyžaduje prehodnotenie tak, aby vychádzala najmä zo skutočných podmienok výkonu súdnictva na súdoch.

„Návrh v podstate preukazuje zreteľné znaky politicky motivovanej účelovosti a nie požadovanej účelnosti zmeny sídla súdov,“ uzavrela ZSS.

Viac k témam: súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia sa obávajú zhoršenia súdnictva, nová súdna mapa môže všetko ešte zhoršiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovičova vláda na dva dni prerušila zákaz vychádzania, zrejme omylom (video)

Cez víkend prijal kabinet uznesenie, na základe ktorého má platiť zákaz vychádzania od stredy 27. januára do nedele 7. februára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *