Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY v úplnom a necenzúrovanom znení ako bol uverejnený na web portále TU
Najvyšší ústavní činitelia „nevedia“ ako zrušiť Istanbulsky dohovor. Harabin im vysvetlil čo majú robiť. Otázne je, či to chcú pochopiť, alebo hrať ďalej na občana divadlo.
Parlament zamietol takmer pred rokom ratifikovať Istanbulský dohovor. Jedná sa o zmluvu, na ktorej ratifikáciu je potrebný súhlas parlamentu a následne aj prezidenta. Ak parlament zmluvu neschváli, k prezidentovi sa teda už ani nedostane. Rade Európy sa len oznámi, že ratifikačný proces bol ukončený negatívne a že podpis nášho zástupcu z roku 2011 je nulitný
Miesto toho traja najvyšší ústavní činitelia využívajú právnu nevedomosť občanov a predvádzajú pred nimi divadlo, v ktorom akože bojujú za vypovedanie dohovoru s prezidentkou, ktorá do celej veci ešte absurdne zaťahuje Ústavný súd, ktorý s celou záležitosťou nemá nič spoločné a neexistuje ani mechanizmus, na základe ktorého by sa mal touto vecou zaoberať.
Na právnu neznalosť v ich podaní sa podľa jeho slov už nemohol pozerať bývalý predseda Najvyššieho súdu, dnes líder strany VLASŤ Štefan Harabin, ktorý dotyčným polopate vysvetlil, o čom je zmluva a čo majú robiť.
„Je nenormálne, aby sa tu traja ústavní činitelia stretávali, keď je právny stav taký, že parlament nedal súhlas na ratifikáciu. Istanbulský dohovor je medzinárodná zmluva prezidentského charakteru. To znamená, že na jej pozitívnu ratifikáciu je potrebný súhlas dvoch mocí, – zákonodarnej moci reprezentovanej parlamentom a výkonnej moci reprezentovanej v tomto prípade prezidentom. Všetci dobre vieme, že parlament súhlas nedal. To znamená, že Istanbulsky dohovor sa ani nemohol dostať k prezidentovi.“
„Na základe toho, že parlament zmluvu neschválil, bol Pellegrini, (keďže to neurobil minister spravodlivosti Gál), povinný oznámiť – nie vypovedať – oznámiť generálnemu tajomníkovi Rady Európy, že Slovenská republika ukončila ratifikačný proces negatívne a že podpis Žitňanskej z roku 2011 je nulitný. Pretože tým, že nedal parlament súhlas, stratil podpis Žitňanskej z roku 2011 právnu účinnosť. To je celé, čo mal Pellegrini urobiť.“
Podľa Harabina Čaputová len prijala hru Danka a Pellegriniho a tvária sa, že po voľbách sa môže ratifikačný proces obnoviť, čo ale nie je pravda, lebo ten už ratifikovateľný nie je. Pellegrini a Danko len formálne kričia že sú proti, ale zároveň podsúvajú možnosť, že to nový parlament môže zmeniť, čo však nie je právne možné.
„Keď raz parlament nedal súhlas, jeho rozhodnutie je právne záväzné, nezmeniteľné, nezrušiteľné a vykonateľné. Oni len zavádzajú verejnosť. Liberáli v Smere hrajú na to, že po voľbách budú s ultraliberálmi v koalícii v parlamente a samozrejme neústavným spôsobom to dajú znova do parlamentu a zrušia už nezrušiteľné rozhodnutie parlamentu. Nový parlament však právne nemôže dať takúto otázku znova na rokovanie, pokiaľ bude príčetný, pretože už raz rozhodol negatívne. Tu platí takisto res iudicata – vec už rozhodnutá. Keď najvyšší súd rozhodne právoplatne, tak nemôže o rok v tej istej veci znovu rozhodovať.“
„Keď parlament nedal súhlas na ratifikáciu, tak keby aj prezidentka s Istanbulským dohovorom súhlasila, tak to nie je nič platné. Keď parlament nedal súhlas, tak táto zmluva sa k prezidentke ani nemá čo dostať a mala sa vrátiť do vlády. Tu len vidíte, akú farizejskú hru hrá celý Smer aj s SNS a s Čaputovou. Rozprávajú o tom, že je to možné oživiť cez rozhodovací proces Ústavného súdu, pritom procesný nastroj, ako to dostať na Ústavný súd, tu neexistuje.“
Harabin ďalej emotívnejšie zdôraznil, že sa už nemôže pozerať na tie „právne tupiny“, čo tu ústavní predstavitelia predvádzajú. „Pellegrini a Gál, by za to, že nerešpektujú rozhodnutie parlamentu, mali byť okamžite trestne stíhaní. Ak by som bol generálnym prokurátorom, tak by som ich vzal do väzby,“ uviedol na záver líder strany VLASŤ Štefan Harabin.
Zdroj: Hlavné správy