Home / SVET / Briti sa niekoľkokrát tajne stretli s predstaviteľmi Kremľa, napriek vojne chcú udržiavať otvorený dialóg

Briti sa niekoľkokrát tajne stretli s predstaviteľmi Kremľa, napriek vojne chcú udržiavať otvorený dialóg

23.9.2023 (SITA.sk) – Britskí predstavitelia počas ostatných 18 mesiacov uprostred ruskej agresie voči Ukrajine niekoľkokrát rokovali s kľúčovými predstaviteľmi Kremľa o globálnej bezpečnosti.

Ako referuje web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na britský portál inews.co.uk, tieto tajné stretnutia sa konali napríklad vo Viedni či New Yorku a boli súčasťou londýnskeho zákulisného diplomatického úsilia.

O ukončení vojny nerokovali

Rozhovory s Rusmi sa týkali predovšetkým bezpečnostných otázok, ktoré súviseli so Spojeným kráľovstvom i medzinárodným spoločenstvom, a zahŕňali témy ako nedostatok obilia a jadrová bezpečnosť.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako uviedol nemenovaný britský diplomat, ktorý sa zúčastnil na niektorých z týchto rozhovorov, Británia neviedla aktívne mierové rokovania zamerané na diplomatické ukončenie vojny na Ukrajine.

„Sme v kontakte a veríme, že je veľmi dôležité udržiavať otvorený dialóg počas vojny na Ukrajine… V žiadnom prípade nedelíme krajinu a nerobíme mierové dohody v mene nikoho, ale je nevyhnutné zachovať otvorenú túto kontaktnú líniu,“ povedal.

Stretnutia z nevyhnutnosti

Zástupca britského ministerstva zahraničných vecí webu inews.co.uk potvrdil, že stretnutia s ruskými predstaviteľmi sa uskutočnili, ale len vtedy, keď boli považované za „absolútne nevyhnutné“.

Odmietol taktiež akékoľvek tvrdenia, že tieto diskusie mali slúžiť ako rokovania o ukončení vojny na Ukrajine, pričom takéto tvrdenia označil za „nepravdepodobné a nepresné“.

Viac k témam: globálna bezpečnosť, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Briti sa niekoľkokrát tajne stretli s predstaviteľmi Kremľa, napriek vojne chcú udržiavať otvorený dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *