Home / EKONOMIKA / Sme rodina navrhuje poskytovať pomoc cestovnému ruchu na zníženie následkov COVID-19 aj po v budúcom roku

Sme rodina navrhuje poskytovať pomoc cestovnému ruchu na zníženie následkov COVID-19 aj po v budúcom roku

1.10.2022 (Webnoviny.sk) – Odvetvie cestovného ruchu by mohlo dostávať finančnú podporu na zmiernenie negatívnych následkov pandémie COVID-19 nielen do konca tohto roka, ale aj neskôr.

Schéma štátnej pomoci

Doplniť sa má príspevok na pomoc podnikom v tomto sektore v súvislosti s nepriaznivými ekonomickými vplyvmi. Umožní to návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci Národnej rady SR Miloš Svrček, Boris Kollár, Peter Pčolinský a Ľudovít Goga (všetci Sme rodina). Zmeny majú po schválení nadobudnúť účinnosť 15. decembra.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR by malo mať možnosť pripravovať schémy štátnej pomoci, schémy minimálnej pomoci alebo návrh na poskytnutie ad hoc pomoci podľa osobitného predpisu podnikom v cestovnom ruchu na zníženie ekonomických dopadov.

Ministerstvo podľa návrhu novely pripraví a cez Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zašle Európskej komisii na notifikáciu schému štátnej pomoci podnikom v cestovnom ruchu.

Prípadne pripraví a zašle PMÚ žiadosť o stanovisko k schéme minimálnej pomoci alebo k ad hoc pomoci v sektore cestovného ruchu určenej na náhradu škody spôsobenej prírodnými katastrofami alebo mimoriadnymi udalosťami.

Podpora cestovného ruchu

Úprava zákona o podpore cestovného ruchu má tiež zabrániť zániku oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré aj bez nesplnenia povinnosti o svojom založení čelia nepriaznivým dôsledkom mimoriadnej situácie spojenej s pandémiou COVID-19. Zo zákona má byť vypustená povinnosť preukazovať splnenie podmienok založenia do konca tohto roka.

Podľa súčasných pravidiel oblastnú organizáciu môže založiť zakladateľskou zmluvou s podnikateľskými subjektmi najmenej päť obcí, alebo miest, či mestské častí v Bratislave a Košiciach, pričom súhrn počtu prenocovaných návštevníkov v ubytovacích zariadeniach na ich území v predchádzajúcom roku musí dosiahnuť najmenej stotisíc prenocovaní.

Oblastnú organizáciu môže založiť aj menej ako päť obcí, resp. miest, ak celkový počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach na ich území v predošlom roku dosiahol minimálne 250-tisíc.

Viac k témam: Cestovný ruch, COVID-19, Finančná pomoc, pandemická podpora
Zdroj: Webnoviny.sk – Sme rodina navrhuje poskytovať pomoc cestovnému ruchu na zníženie následkov COVID-19 aj po v budúcom roku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Miera nezamestnanosti klesla pod päť percent, trh práce však podľa analytika ostáva pod tlakom

Napätý trh práce bude zároveň faktorom tlačiacim na rast miezd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *