nedeľa , 24 marec 2019
Home / POLITIKA / Nie je pravda, že Cirkev “nerieši” kňazov, ktorí verejne podporujú Kotlebu

Nie je pravda, že Cirkev “nerieši” kňazov, ktorí verejne podporujú Kotlebu

Tlacova kancelaria Konferencie biskupov Slovenska reaguje.

Vzhľadom na článok, ktorý zverejnil portál aktuality.sk, považujeme za potrebné ozrejmiť niekoľko skutočností.

Ako už bolo povedané, je síce pravda, že Cirkev nemôže svojim kňazom diktovať súkromné politické presvedčenia. To však neznamená, že kňazi tieto presvedčenia môžu verejne prezentovať takým spôsobom, ktorý vzbudzuje dojem politickej angažovanosti predstaviteľov Cirkvi. Takto sa kňazi správať nesmú – a to nielen v prípade ĽSNS. Kňazi, ktorí napriek tomu svojvoľným konaním verejne vyzývali k podpore politických strán, boli svojimi predstavenými vážne napomenutí.

Svedčí o tom napríklad nedávno medializované stanovisko redemptoristov ku konaniu pátra Miroslava Čajku, i list Mons. Jána Oroschaadresovaný všetkým kňazom, vrátane Jána Košiara a Ignáca Juruša, ktorých si trnavský arcibiskup predvolal a dôrazne osobne napomenul. Možno tiež dodať, že kňaz Ján Košiar bol po udalostiach v Trnave preložený mimo aktívnej pastorácie – do charitného domu v Cíferi.

Z vyjadrenia, že Cirkev svojim kňazom v demokratickej spoločnosti nemôže diktovať politické presvedčenie, je manipulatívne vyvodzovať uzáver, že nijakým spôsobom ani nereaguje na ich svojvoľné konanie, na ktoré im nedala žiaden mandát. V hraniciach možností kánonického práva Cirkev konala a bude konať. Zo správania niekoľkých kňazov je ale neprimerané usudzovať o postoji tisícov ďalších a celej Cirkvi v našej krajine.

Ak platí, že sa cirkev na Slovensku snaží rešpektovať sekulárny charakter štátu tým, že nedáva konkrétne odporúčania na podporu alebo nedpodporu jednotlivých strán, neznamená to, že na základe jej postojova vyjadrenísa človek dobrej vôle nedokáže zorientovať. Napokon: zodpovednosť rozhodovať o legitimite politických strán má v našej krajine štátna moc. Cirkev jej kompetenciu v tejto oblasti uznáva a jej rozhodnutia, samozrejme, rešpektuje.

Martin Kramara

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20170526032

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

FÍHA Tralala podporila ČAPUTOVÚ. To VIDEO musíte vidieť

Známa umelkyňa pre najmenších Fíha Tralala sa na svojom fejsbukovom profile vyjadrila k aktuálnej politickej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *