Home / SLOVENSKO / Poslanci schválili návrh zákona o zabezpečení kvality vysokoškolského štúdia, opozícia ho kritizuje

Poslanci schválili návrh zákona o zabezpečení kvality vysokoškolského štúdia, opozícia ho kritizuje

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR v utorok opätovne schválili návrh zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Za zákon hlasovalo 79 poslancov.

Zákon zavádza úplne nový systém akreditácie v oblasti vysokoškolského štúdia, ktorý po novom bude zastrešovať samostatná verejnoprávna Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo. Doterajšia Akreditačná komisia bola poradným orgánom vlády.

Zámerom zákona je zvýšiť dôraz na vnútorný systém vysokej školy zameraný na úpravu procesov na zabezpečovanie kvality, ktorého funkčnosť pravidelne externe posúdi agentúra.

Kvalitu zabezpečia vysoké školy

Návrh zákona vychádza zo Štandardov a usmernení na zabezpečovanie kvality v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania, ktoré vydali európske organizácie združujúce zainteresované skupiny v oblasti vysokého školstva. Ako sa píše v materiáli, východiskom týchto štandardov a zároveň návrhu zákona je požiadavka, že za kvalitu poskytovaného vysokoškolského vzdelávania je primárne zodpovedná vysoká škola. Tá zabezpečuje kvalitu prostredníctvom svojho vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania implementáciou a sústavným rozvojom vnútorného systému.

Odporúčame:
Ministerku Lubyovú veľmi mrzí, že ju osobnosti a vedci zo SAV vyzývajú k odstúpeniu z funkcie

Vysoká škola si stanoví pravidlá tvorby, schvaľovania, uskutočňovania, monitorovania, hodnotenia a úpravy študijných programov, postup overovania aplikácie najnovších poznatkov v obsahu študijných programov, spôsob zapojenia zástupcov študentov a iných zainteresovaných osôb na tvorbe a úprave študijných programov, prepojenie študijného programu na príslušnú úroveň národného kvalifikačného rámca, pravidlá hodnotenia študentov, pravidlá uskutočňovania tvorivej činnosti vysokej školy, pravidlá na preskúmanie podnetov študentov a postupy overovania dostatočného priestorového, materiálneho, technického, informačného a personálneho zabezpečenia študijných programov.

Vysoká škola je povinná požiadať akreditačnú agentúru o posúdenie jej vnútorného systému a jeho implementácie v určenom cykle.

Obchádzanie verejného obstarávania

Opozícia v utorok kritizovala, že pri vládnom návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania schválili nepriamu novelu zákona o verejnom obstarávaní. Podľa Veroniky Remišovej zákon umožňuje vo veľkej miere obchádzať verejné obstarávanie najmä pri eurofondoch v prípade, že spolufinancovanie bolo menšie ako 50 percent.

Podľa Remišovej vládni poslanci namiesto toho, aby zjednodušili proces verejného obstarávania a riešili veľké chyby a podvody pri verejných obstarávaniach v eurofondoch, tak umožnia niektorým subjektom verejné obstarávanie obchádzať.

Odporúčame:
Do parlamentu sa vrátil bývalý vedúci úradu vlády počas vlád Fica, novým poslancom je aj Vavrek

Zákon kritizoval nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý ako aj Ondrej Dostál z SaS. Ľubomír Petrák zo Smeru-SD povedal, že za zákonom stojí. „Tento zákon je cesta k zvyšovaniu kvality vysokoškolského štúdia,“ povedal.

Podľa prezidenta Kisku v zákone chýbajú skutočné a zrozumiteľné záruky posilnenia kvality či objektívnosti jej posudzovania pri hodnotení vysokých škôl. Prezident Kiska konštatoval veľké množstvo právnych aj vecných nedostatkov, ktoré vzbudzujú obavu, či budú v praxi fungovať dobre.

Viac k témam: eurofondy, Ľubomír Petrák, Miroslav Beblavý, Národná rada SR, Ondrej Dostál, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, verejné obstarávanie, Veronika Remišová, Vysoké školstvo, vysoké školy, vysokoškoláci
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci schválili návrh zákona o zabezpečení kvality vysokoškolského štúdia, opozícia ho kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenské domácnosti si od vstupu do Európskej únie polepšili, peňaženky ľudí sú plnšie a miera nezamestnanosti je nižšia

V priebehu dvoch desaťročí slovenská ekonomika prešla rôznymi fázami vzostupov, kríz a stagnácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *