Home / EKONOMIKA / Ministerstvo práce chce pomôcť dôchodcom v hmotnej núdzi, navrhuje dve opatrenia

Ministerstvo práce chce pomôcť dôchodcom v hmotnej núdzi, navrhuje dve opatrenia

30.8.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje zlepšiť finančnú situáciu dôchodcov, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Vláda by mala čoskoro rokovať o legislatívnom návrhu, ktorým rezort reaguje na zvýšenú mieru inflácie a vysoký rast cien energií.

Úrazová renta a rodičovský príspevok

Suma, o ktorú sa v tomto roku zvýšili dôchodky, úrazová renta, pozostalostná úrazová renta a rodičovský príspevok, sa pre osoby v hmotnej núdzi nemá považovať za príjem. Zámerom rezortu práce je, aby sa vzhľadom na zvýšenie dôchodkov neznižovala pomoc v hmotnej núdzi, resp. táto pomoc nezanikla.

„Za príjem na účely posúdenia a poskytnutia pomoci v hmotnej núdzi sa bude považovať výška napríklad dôchodkovej dávky platná do 31. decembra 2022, teda bez jej zvýšenia od 1. januára 2023, resp. vo výške, ktorá bola prvýkrát priznaná v roku 2023,“ uviedlo ministerstvo práce.

Vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci

Druhým opatrením je, aby vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci nemalo žiaden negatívny vplyv na poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu.

Ide o tzv. inflačnú pomoc vyplatenú jednorazovo v niektorých mesiacoch v kalendárnom roku 2022, a to prostredníctvom opakovaného príspevku náhradnému rodičovi, pomoci v hmotnej núdzi, peňažného príspevku na opatrovanie a náhradného výživného.

Túto pomoc poskytol osobám štát z dôvodu výraznej inflácie, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie ako aj v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine.

Viac k témam: Dôchodcovia, inflačná pomoc, pomoc v hmotnej núdzi, Rodičovský príspevok, Sociálne
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo práce chce pomôcť dôchodcom v hmotnej núdzi, navrhuje dve opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *