Home / šport / Ostatné športy / Najrýchlejší slovenský lyžiar Bekeš opäť prekonal národný rekord, dosiahol rýchlosť 248,550 km/h (foto)

Najrýchlejší slovenský lyžiar Bekeš opäť prekonal národný rekord, dosiahol rýchlosť 248,550 km/h (foto)

23.3.2023 (SITA.sk) – Slovenský reprezentant v rýchlostnom lyžovaní Michal Bekeš opäť prekonal vlastný národný rekord. Vo francúzskom alpskom stredisku Vars na majstrovstvách sveta dosiahol rýchlosť 248,550 km/h.

V ostatných dňoch svoje aj národné maximum zlepšil už štvrtýkrát. Najprv sa z 223,464 km/h zlepšil na 231,100 km/h, v semifinále MS posunul hranicu na 237,1 a potom na 238,1 km/h. Vo finále sa aj vďaka výborným poveternostným podmienkam výraznejšie priblížil k hranici 250 km/h. Za ostatný týždeň tak zvýšil svoju maximálnu rýchlosť o viac ako 25 km/h.

Opäť prekonal vlastný rekord

Rýchlosť, o akej som ani nesníval a spolu s ňou krásne umiestnenie. Je to neopísateľný pocit byť jedným z hŕstky ľudí, ktorí zažili rýchlosť nad 248 km/h. Hoci teraz neviem, čo dodať, som si istý, že tento pocit si navždy zapamätám,“ napísal Bekeš na sociálnych sieťach po dosiahnutí nového maxima.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spomenutý nový slovenský rekord vyniesol Bekeša až na siedmu priečku na majstrovstvách sveta, zopakoval teda svoje umiestnenie z vlaňajšieho svetového šampionátu na rovnakom mieste. Francúzsky Vars je jednou z mála lokalít, kde majú pretekári v rýchlostnom lyžovaní vytvorené skvelé podmienky. Práve tam 33-ročný Slovák dosiahol zatiaľ najlepší výsledok kariéry vo Svetovom pohári, v januári tam obsadil piatu priečku.

Finalisti v rýchlostnom lyžovaní

A práve Vars je tiež miestom, na ktorom boli stanovené aktuálne svetové rekordy v tomto športe. V marci 2016 tam Talianka Valentina Greggiová dosiahla rýchlosť 247,083 km/h. O ten mužský sa na tohtoročných MS postaral Francúz Simon Billy, úspešnému obhajcovi zlata z vlaňajška namerali neskutočných 255,500 km/h, dovtedajšie maximum Taliana Ivana Origoneho prekonal o 0,542 km/h.

Origone sa stal vicemajstrom sveta výkonom 254,050 km/h, bronz putuje do Rakúska zásluhou Manuela Kramera (252,840). Medzi ženami v stredu triumfovala Švédka Britta Backlundová výkonom 244,930 km/h pred spomenutou svetovou rekordérkou Greggiovou (241,880), bronz si vyjazdila Francúzka Cléa Martinezová (234,780).

Po majstrovstvách sveta sú vo Varse na programe ďalšie preteky Svetového pohára.

Viac k témam: Rekord, Rýchlostné lyžovanie, Svetový pohár v rýchlostnom lyžovaní
Zdroj: SITA.sk – Najrýchlejší slovenský lyžiar Bekeš opäť prekonal národný rekord, dosiahol rýchlosť 248,550 km/h (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hádzanári Tatrana Prešov po ročnej prestávke opäť ovládli extraligu a oslavujú osemnásty titul slovenského šampióna

Šarišania dlhé roky dominujú slovenskej mužskej hádzanej na klubovej úrovni, ale tentoraz boli vo finále v úlohe obhajcov titulu ich súperi z Považia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *