Home / SLOVENSKO / Nikto nič neukradol ani nič nelegalizoval, povedal obžalovaný Brhel ml. na súde v kauze Mýtnik

Nikto nič neukradol ani nič nelegalizoval, povedal obžalovaný Brhel ml. na súde v kauze Mýtnik

14.3.2023 (SITA.sk) –  V kauze Mýtnik by v utorok pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici mal predstúpiť ako svedok bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech. Bol pripravený vypovedať už na minulom pojednávaní, ale zatiaľ sa pred sudcov nedostal.

Obeť súdneho systému

Jeho výpovede predchádzajú vyjadrenia obžalovaných k výpovedi svedkyne – bývalej konateľky a súčasnej majiteľky spoločnosti Allexis, s.r.o., Jany Rovčaninovej, ktorá vypovedala na poslednom hlavnom pojednávaní. Podľa obžalovaného Jozefa Brhela staršieho je táto svedkyňa obeťou súdneho systému, lebo uzavrela dohodu o vine a treste za skutok, ktorý nie je trestným činom.

Nikto nič neukradol

Minulý týždeň v piatok sme sa mali možnosť z médií dozvedieť, že finančná správa SR má v obľube produkty spoločnosti Allexis, naďalej chce aby zarábali miliardy eur pre tento štát. Potvrdilo sa to, čo vypovedala aj svedkyňa Rovčaninová pred dvoma týždňami, že rokuje s jej firmou o odkúpení majetkových práv týchto softvérových produktov. Rovčaninová uviedla, že tá suma je vo vysokých miliónoch eur,“ uviedol pred pojednávaním obžalovaný Jozef Brhel ml. s tým, že jediný rozdiel je ten, že jeho meno za spoločnosťou nie je a to potvrdzuje, že obvinenie a obžaloba voči nemu boli politicky motivované.

Zároveň to potvrdzuje kľúčový fakt, že nebola žiadna škoda, nebolo predraženie, nikto nič neukradol ani nič nelegalizoval,“ dodal obžalovaný podnikateľ.

Vypovedal aj „kajúcnik“ Suchoba

V kauze Mýtnik už vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS, jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“ podnikateľ Michal Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st, že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhela aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda. Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácii príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Dva korupčné delikty

Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne.

Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka  Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Viac k témam: Akcia, Akcia „Mýtnik II“, Akcia „Mýtnik“, Korupcia, Neoprávnené odpočty DPH, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Nikto nič neukradol ani nič nelegalizoval, povedal obžalovaný Brhel ml. na súde v kauze Mýtnik © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda má záujem postaviť novú väznicu neďaleko Rimavskej Soboty, podľa Suska môže slúžiť aj na iné účely

rojekt mal pôvodne stáť podľa odhadov zhruba 55 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *