Home / SLOVENSKO / Ak vláda nevie, kedy skončiť, treba zmeniť ústavu. Hlas predloží návrh k jej novele (video)

Ak vláda nevie, kedy skončiť, treba zmeniť ústavu. Hlas predloží návrh k jej novele (video)

14.3.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas – sociálna demokracia predloží pozmeňujúci návrh k novele ústavy, podľa ktorého by sa parlamentné voľby museli konať do 120 dní od rozhodnutia Národnej rady (NR) SR o skrátení volebného obdobia.

Vyhlásenie predčasných volieb do 7 dní

Strana by tiež chcela pridať do ústavy podmienku, že ak bude vláde vyslovená nedôvera a do 45 dní sa nevytvorí nová vládna väčšina, predseda parlamentu do 7 dní vyhlási termín predčasných volieb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini povedal, že sa ešte rozhodnú, ku ktorému návrhu pripoja tento pozmeňujúci návrh, keďže na aktuálnej schôdzi je ich viacero.

S novým termínom sa treba zmieriť

Líder Hlasu-SD zdôraznil, že politici sa rozhodli nedať občanom možnosť nanovo rozdať karty. Ľudia mali podľa Pellegriniho záujem na ukončení marazmu a priali si skorší termín predčasných volieb. Zo situácie obvinil stranu Sloboda a Solidarita (SaS), povereného premiéra Eduarda Hegera, a tiež prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Pellegrini naznačil, že Heger sa usiloval získať čas na vytvorenie vlastného politického subjektu – Demokrati. Debaty o inom termíne už považuje za uzavreté a je podľa neho potrebné zmieriť sa s tým, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

Nie je to podľa neho opozícia, kto potrebuje predčasné voľby. „My všetci, občania, potrebujeme predčasné voľby ako soľ,“ povedal.

Viac k témam: Nová politická strana, Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Parlamentné voľby, Predčasné voľby na Slovensku 2023, skrátenie volebného obdobia, Vyslovenie nedôvery
Zdroj: SITA.sk – Ak vláda nevie, kedy skončiť, treba zmeniť ústavu. Hlas predloží návrh k jej novele (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Fico bráni Šimkovičovú. Ministerka robí národnú kultúru, nie zvrhlú a transsexuálnu

Povedal to premiér Robert Fico po kontrolnom dni na Ministerstve kultúry SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *