Home / SVET / Lukašenko podpísal zákony pripomínajúce ruské, jedným umožnil popravy verejných činiteľov

Lukašenko podpísal zákony pripomínajúce ruské, jedným umožnil popravy verejných činiteľov

10.3.2023 (SITA.sk) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok podpísal zákon, ktorý zavádza trest smrti pre verejných činiteľov a príslušníkov ozbrojených síl odsúdených za velezradu. Zmeny v trestnom zákonníku počítajú s trestom smrti pre úradníkov a vojakov, ktorí zradou spôsobili „nenapraviteľné škody“ národnej bezpečnosti Bieloruska.

Zákon, ktorý podpísal bieloruský autoritársky prezident, tiež zavádza trest za „propagáciu terorizmu, diskreditáciu ozbrojených síl a polovojenských jednotiek a porušenie pravidiel na ochranu štátnych tajomstiev“. Napodobňuje tým represívnu legislatívu hlavného spojenca Bieloruska, Ruska.

Bielorusko je jediná európska krajina, ktorá nezakázala trest smrti. Ten dostávajú osoby odsúdené za vraždu alebo terorizmus. Popravy sa v Bielorusku vykonávajú výstrelom do zátylku.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident, Trest smrti, Velezrada
Zdroj: SITA.sk – Lukašenko podpísal zákony pripomínajúce ruské, jedným umožnil popravy verejných činiteľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *