Home / SLOVENSKO / Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť

Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť

16.1.2023 (Webnoviny.sk) – Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Ústavnoprávneho parlamentného výboru Milan Vetrák (OĽaNO) napriek tomu, že považuje referendum za dôležitý nástroj moci ľudu a „druhú nohu“ parlamentnej demokracie, sa na blížiacom sa januárovom referende nezúčastní. Zároveň ho nazval zbytočným. Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti, jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát.

„Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu,“ napísal Vetrák.

Na referendum si spomenuli po 16 rokoch

Ďalej uviedol, že predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico a predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini si na referendum zrazu spomenuli po 16 rokoch a práve vtedy, keď chcú podľa Vetráka zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov.

„Nikdy nepriznali výsledku referenda právnu silu ústavného zákona. Nikdy neznížili kvórum pre účasť v referende, na čo podľa všetkého teraz aj doplatia. Nikdy, keď vládli, neumožnili, aby ľudia mohli v referende hlasovať o predčasných voľbách, robia to, až keď sú v opozícii,“ uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru.

Zefektívnenie referenda nikdy nepodporili

Vetrák taktiež tvrdí, že predstavitelia Smeru-SD a teraz aj Hlasu-SD nikdy neprijali reguláciu volebnej kampane, kde by férovo mohlo zaznieť pre a proti akémukoľvek referendu. Taktiež podľa poslanca ani jeden zákon, ktorý niekedy predložili v parlamente, sa netýkal priznania väčších práv ľuďom v referende a zefektívnenia referenda.

„Ani raz, keď hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predkladalo počas ôsmich rokov v opozícii do NR SR opakovane zákon na zefektívnenie referenda, taký zákon nepodporili, ale zmietli zo stola,“ tvrdí Vetrák.

Poslanec ďalej uviedol, že v súčasnosti majú predstavitelia spomínaných strán „plné ústa“ referenda a posilnenia práv ľudí v ňom. „Myslia si, že ľudia majú krátku pamäť,“ uzavrel Vetrák.

Viac k témam: Podpredseda strany Hlas-SD, Predseda strany Smer-SD, Referendum o predčasných voľbách, Zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Smer a Hlas si podľa Vetráka spomenuli na referendum „zrazu“ a po 16 rokoch, neplánuje sa ho ani zúčastniť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Proces výberu riaditeľa SND je v rozpore so zákonom, tvrdí advokátska kancelária

Na základe právnych predpisov by malo ministerstvo vymenovať riaditeľa SND na základe výberového konania alebo priamym oslovením, MK SR však vyhlásilo verejné vypočutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *