Home / POLITIKA / RUSI nikdy neprijali UKRAJINCOV ako rovnocenných BRATOV. Vysvetlenie PREČO

RUSI nikdy neprijali UKRAJINCOV ako rovnocenných BRATOV. Vysvetlenie PREČO

Profesor Viedenskej univerzity Andreas Kappeller – ktorý sa venuje dejinám východnej Európy – vo francúzskom denníku Le Monde uvádza, že údajná prirodzená jednota národov Ruska a Ukrajiny je mýtus prameniaci z cárskej ideológie a resuscitovaný Putinom.
Osudy týchto dvoch národov sa rozišli v čase dobytia celej Rusi Mongolmi (Tatármi) v 13. storočí. Rusi zostali dve storočia pod nadvládou Mongolov zo „ Zlatej hordy,“ zatiaľ čo Ukrajinci a Bielorusi sa stali poddanými Poľsko-litovského kráľovstva. Táto dlhá príslušnosť k Poľsku trvala od 14. do polovice 16. storočia na východnej Ukrajine, do konca 18. storočia pre väčšinu západnej Ukrajiny a napokon až do druhej svetovej vojny v Haliči. Ukrajina teda patrila Poľsku – Litve dlhšie ako Rusku a Sovietskemu zväzu.
Počas tohto dlhého obdobia, odlúčená od ruského brata, bola v kontakte s mnohými európskymi prúdmi ako protestantská reforma či humanizmus. Vplyvy, ktoré Rusko nepoznalo. Táto blízkosť a toto silné prepojenie so strednou a západnou Európou boli kľúčovým prvkom pri budovaní národného povedomia Ukrajincov. Nadvláda katolíckeho Poľska nad pravoslávnymi Ukrajincami ovplyvnila aj formovanie ukrajinského národa. Boj kozákov proti Poľsku, v tomto prípade v mene pravoslávia, bol rozhodujúci pri vytváraní moderného nacionalistického naratívu.
Národný básnik Taras Ševčenko vo svojich dielach pravidelne zobrazuje ukrajinské roľnícke obete poľským šľachticom a katolíckej cirkvi. Antagonizmus s Poľskom zdieľalo aj Rusko. V Rusku boli Poliaci, jezuiti a pápeži vnímaní ako predvoj západných agresorov. Konfrontácia s katolíckymi Poliakmi prispela k zjednoteniu Ukrajincov a Rusov. Solidarita Poliakov s Ukrajincami proti Rusku však dnes jednoznačne skoncovala s týmto ukrajinsko-poľským súperením, ktoré poznačilo moderné a súčasné dejiny.
Inak ruská vláda reagovala v roku 1863 na vzostup národného povedomia Ukrajincov zákazom publikácií v ukrajinčine a akéhokoľvek vyučovania v tomto jazyku. Zákaz, ktorý zostal v platnosti až do začiatku 20. storočia. Srdce ukrajinského nacionalizmu sa potom uchýlilo najmä do Haliče (vtedy súčasť Rakúsko-Uhorska), kde boli Ukrajinci, nazývaní Rusíni, uznaní za národnú skupinu a ukrajinčina ako jazyk v administratíve a na školách.
Represie v cárskom Rusku značne oddialili rozvoj masového ukrajinského národného hnutia, ktoré postihlo veľkú časť obyvateľstva až do revolúcie v roku 1917. Počas celého 19. storočia bolo národné hnutie v menšine, väčšina elít bola prevažne rusifikovaná.
Mýtus o Záporožských kozákoch zohral kľúčovú úlohu pri budovaní ukrajinského národného cítenia a dodnes ho povzbudzuje. Vo veľmi nedávnej histórii Ukrajiny zohral tento mýtus dôležitú symbolickú úlohu v revolúcii na Majdane v rokoch 2013/14 a ešte viac dnes u vojakov bojujúcich proti imperialistickému Rusku.

Zdroj: TU

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa aj mŕtvy Fico, dobrý Fico. NAKA už rieši 153 prípadov schvaľovania atentátu na premiéra (video)

Keďže určité indivíduá stále nerozumejú situácii, budeme mať nulovú toleranciu pre nenávisť, uviedol minister vnútra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *