Home / SVET / Turecká hlava štátu Erdogan bude opäť kandidovať za prezidenta, v krajine vládne už takmer 20 rokov

Turecká hlava štátu Erdogan bude opäť kandidovať za prezidenta, v krajine vládne už takmer 20 rokov

9.6.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok potvrdil, že sa plánuje na budúci rok uchádzať o znovuzvolenie.

Opozícia má predstaviť kandidáta

Šesťdesiatosemročný Erdogan to povedal počas príhovoru v prístavnom meste Izmir, kde vyzval lídra hlavnej opozičnej strany Kemala Kiličdaroglu, aby oznámil meno kandidáta, ktorý sa proti nemu postaví v mene aliancie opozičných strán.

„(Recep) Tayyip Erdogan je kandidátom Ľudovej aliancie,“ skonštatoval Erdogan, odkazujúc na alianciu jeho Strany spravodlivosti a rozvoja a nacionalistov. „Ak máte odvahu, ohláste svoju kandidatúru alebo kandidáta aliancie,“ vyzval lídra Republikánskej ľudovej strany.

Prezidentské a parlamentné voľby by sa mali v Turecku konať najneskôr do júna 2023.

Podpora Erdoganovi klesá

Erdogan v krajine vládne už takmer 20 rokov, najprv ako premiér a potom ako prezident. Podpora jeho i Ľudovej aliancie však postupne klesá v reakcii na vysokú infláciu a rastúce životné náklady.

Kiličdaroglu zase priviedol opozíciu k víťazstvu v komunálnych voľbách v roku 2019, keď ich kandidáti na starostov uspeli v konfrontácii so zástupcami vládnej strany a vystriedali ich v úradoch v Istanbule aj v Ankare.

Aliancia opozičných strán zatiaľ neohlásila svojho prezidentského kandidáta, no za favoritov sú považovaní práve Kiličdaroglu a starostovia Ankary a Istanbulu.

Viac k témam: Prezidentské voľby, Prezidentský kandidát
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecká hlava štátu Erdogan bude opäť kandidovať za prezidenta, v krajine vládne už takmer 20 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čierna Hora vyhostila šiestich ruských diplomatov, dôvodom majú byť porušenia Viedenských dohovorov

Čiernohorský rezort zahraničia zároveň odmietol poskytnúť bližšie podrobnosti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.