Home / SVET / Krajiny OSN si zvolili päť nových členov Bezpečnostnej rady, premiéru má Mozambik a Švajčiarsko

Krajiny OSN si zvolili päť nových členov Bezpečnostnej rady, premiéru má Mozambik a Švajčiarsko

9.6.2022 (Webnoviny.sk) – Členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) zvolili vo štvrtok päť nových členov Bezpečnostnej rady – Ekvádor, Japonsko, Maltu, Mozambik a Švajčiarsko.

Premiéru má Mozambik a Švajčiarsko

Výsledky tajného hlasovania oznámil predseda OSN Abdulla Shahid a zablahoželal im k zvoleniu do rady. Ekvádor získal v hlasovaní 193-členného zhromaždenia 190 hlasov, Japonsko 184, Malta 184, Mozambik 192 a Švajčiarsko 187.

Všetky krajiny sa o miesta uchádzali bez protikandidátov, no i tak potrebovali na zvolenie získať dve tretiny hlasujúcich členských štátov.

Mozambik a Švajčiarsko zasadnú do Bezpečnostnej rady po prvý raz, Japonsko dvanásty raz, Ekvádor tretí raz a Malta druhý.

Dvojročné obdobie

Pätica krajín začne svoje pôsobenie v rade 1. januára, keď nahradí päticu, ktorej sa 31. decembra skončí dvojročné obdobie – Indiu, Írsko, Keňu, Mexiko a Nórsko.

Pridajú sa k piatim stálym členom – Veľkej Británii, Číne, Francúzsku, Rusku a Spojeným štátom, ktorí disponujú vetom, a piatim krajinám, ktoré do rady zvolili vlani, teda Albánsku, Brazílii, Gabonu, Ghane a Spojeným arabským emirátom.

Viac k témam: Kandidáti, Voľba člena
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny OSN si zvolili päť nových členov Bezpečnostnej rady, premiéru má Mozambik a Švajčiarsko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zelenskyj vyzval Rusov, aby zastavili svojho prezidenta. Putin chce viac vojnu ako váš život, vyhlásil (video)

Vyjadril sa tak po tom, ako hovorca Kremľa vo štvrtok povedal, že štyri ukrajinské regióny sa stanú súčasťou Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.