Home / ZAUJÍMAVOSTI / Mužov trápi bigorexia

Mužov trápi bigorexia

Až jeden z 10 mužov aktívne cvičiacich v posilňovni trpí bigorexiou. Postihnutí trpia utkvelou predstavou, že nie sú dosť veľkí a svalnatí.

Prieskumy vo Veľkej Británii ukazujú, že čoraz viac ľudí trpí úzkostnými stavmi v dôsledku ktorých sa vnímajú ako malí a nedostatočne svalnatí, aj keĎ v skutočnosti sú naopak veľkí a svalnatí. Táto porucha sa nazýva aj obrátená anorexia a vyskytuje sa najmä u mužov. Pripisuje sa to narastajúcemu módnemu tlaku, aby mal muž svalnatú vypracovanú postavu. Objavuje sa ale aj u žien.

Pôvod bigorexie nie je známy. Odborníci predpokladajú, že sa spúšťa v dôsledku genetickej predispozície alebo ju spôsobuje narušenie chemickej rovnováhy v mozgu. Rozhodujúcim faktorom môžu byť aj prežité traumy ako zneužívanie v detstve.

Rizikovou skupinou sú ľudia s nízkym sebavedomím neustále sa zaoberajúci svojim vzhľadom. Príliš veľa ľudí si v dnešnej dobe myslí, že ak nebude napĺňať isté požiadavky na vzhľad, nemôže dosiahnuť úspech, uznanie a byť atraktívnymi. Bigorexia ide ruka v ruke so závisloťou od steroidov. Takýto ľudia v dôsledku bigorexie prežívajú hlboké depresie, úzkostné stavy, beznádej a to ich môže priviesť k samovražde.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/newsbeat/article/34307044/muscle-dysmorphia-one-in-10-men-in-gyms-believed-to-have-bigorexia

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ako sa obliecť a obuť na jesennú túru

Babie leto je ešte stále ideálnym obdobím na to, aby športovec opustil telocvičňu a venoval sa športovaniu vonku - na čerstvom vzduchu. Krásna jesenná príroda dodáva dobrú náladu a motivuje k lepším výkonom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *