piatok , 25 júna 2021
Home / EKONOMIKA / Obchodné rokovania s Veľkou Britániou napredujú, Leyenová netají nadšenie

Obchodné rokovania s Veľkou Britániou napredujú, Leyenová netají nadšenie

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) v piatok zverejnila svoje zrejme najpozitívnejšie hodnotenie stavu pobrexitových obchodných rokovaní s Veľkou Britániou, ktoré sa čoraz viac blížia poslednému možnému termínu na to, aby dosiahnutá dohoda stihla na začiatku budúceho roka vstúpiť do platnosti.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová skonštatovala, že “v posledných dňoch zaznamenali lepší progres a viac posunu v dôležitých oblastiach”. “Je to dobré,” povedala novinárom v ostrom kontraste s doterajšími vyjadreniami k rokovaniam, ktoré celé mesiace viazli.

Dohoda je potrebná

Jej vyjadrenia pritom prišli len deň po tom, ako museli rokovania pozastaviť pre výskyt koronavírusu. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier sa s britským náprotivkom Davidom Frostom dohodol, že na krátky čas prerušia rokovania na ich úrovni. Meno pozitívne testovaného člena tímu EÚ neprezradil, dodal však, že rozhovory na nižších úrovniach budú ďalej pokračovať.

Ak nedôjde k včasnej dohode, podniky na oboch stranách Lamanšského prielivu budú od 1. januára čeliť clám a ďalším prekážkam v oblasti obchodu. Poškodilo by to ekonomiky na oboch stranách, ale negatívnejší dopad by to malo na Spojené kráľovstvo, ktorého hospodárstvo v ostatných mesiacoch trpí pre pandémiu koronavírusu.

Francúzi sa pripravujú aj na druhú možnosť

Francúzsko a Belgicko, dvaja blízki susedia Británie, vo štvrtok počas samitu EÚ požiadali o urýchlenie príprav na možnosť, že 1. januára žiadna dohoda nebude a náhla zmena po ukončení prechodného obdobia by mohla narušiť obchod a spôsobiť chaos na hraniciach.

Napriek pozitívnemu hodnoteniu sa však von der Leyenová pokúsila tlmiť prehnaný optimizmus, ktorý mohla vyvolať. “Do cieľovej čiary nám ešte zostáva dosť veľa metrov,” upozornila a doplnila, že časový tlak je bezpochyby veľký.

Viac k témam: Brexit, obchodné rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Obchodné rokovania s Veľkou Britániou napredujú, Leyenová netají nadšenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Za prácou na Slovensko prišlo v máji viac cudzincov, najpočetnejšou skupinou sú Ukrajinci

V minulom mesiaci na Slovensku pracovalo 68-tisíc cudzincov, čo bolo o 267 osôb viac ako v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *