utorok , 19 marec 2019
Home / SVET / POROŠENKO: Rusko agresívne porušuje územnú celistvosť UKRAJINY aj MOLDAVSKA

POROŠENKO: Rusko agresívne porušuje územnú celistvosť UKRAJINY aj MOLDAVSKA

Prezident Petro Porošenko sa včera (27.12.2018) pri otvorení spoločného ukrajinsko-moldavského priechodu Palanca-Mayaky-Udobne stretol s predsedom vlády Moldavskej republiky Pavelom Filipom.

„Otázka rešpektovania zvrchovanosti a územnej celistvosti našich krajín je veľmi dobre známa ako na Ukrajine tak aj v Moldavsku. Obe strany stoja spoločne na ochrane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny ako aj suverenity a územnej celistvosti Moldavskej republiky. Bohužiaľ istá krajina, ktorá porušuje našu územnú celistvosť, je rovnaká a volá sa – Ruská federácia,“ povedal ukrajinský prezident Porošenko

Loading…

Porošenko zdôraznil, že Ukrajina a Moldavsko spolu s Gruzínskom sú krajinami Východného partnerstva, ktoré dosiahli najväčší úspech pri vykonávaní asociačnej dohody s Európskou úniou.

„Táto dohoda je tiež hlbokou a komplexnou zónou voľného obchodu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou súčasných sektorových programov, a to aj bez víz, ktoré dosiahli Ukrajina a Moldavsko, ako aj Gruzínsko. spoločné hnutie našich krajín k Európskej únii a NATO,“ uviedol ukrajinský prezident.

Podľa Petra Porošenka, Ukrajina a Moldavsko spoločne spolupracujú aj v medzinárodných organizáciách. „A chcem poďakovať našim moldavským kolegom za podporu najnovších uznesení Valného zhromaždenia OSN, ktoré Moldavsko nielen hlasovalo, ale aj spoluautorom týchto rezolúcií bolo rešpektovanie ľudských práv v okupovanom Kryme, zastavenie militarizáciu Krymu a Azovského a Čierneho mora,“ pripomenul prezident.
Petro Porošenko tiež zdôraznil, že spolupráca oboch krajín v OBSE je rovnako účinná.
Premiér Moldavskej republiky Pavel Filip tiež poznamenal, že v dnešnom svete sa bezpečnostná architektúra mení a vynárajú sa nové výzvy, a preto sa ochrana štátnych hraníc stáva strategicky dôležitou otázkou pre obe štáty.

„Rád by som poznamenal, že našich kolegov z Ukrajiny neustále podporujeme a pomáhame im a chcel by som vás uistiť, drahý predseda, že budeme vždy spolu s vedením Ukrajiny pri ochrane územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny,“ uviedol počas poločného stretnutia predseda vlády Moldavska.

Jurij Vasiljev

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk alebo formou SMS na 0950 857 893

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

Zdroj info a foto: TU

Loading…

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Foto: Cyklón Idai zabil už viac ako tisíc ľudí a napáchal obrovské škody

Cyklón Idai najhoršie zasiahol prístavné mesto Beira. JOHANNESBURG 18. marca (WebNoviny.sk) — Cyklón Idai si v Mozambiku vyžiadal podľa všetkého viac než tisíc obetí na životoch. Štyri dni po tom, čo prírodný živel spustošil krajinu, to oznámil prezident Filipe Nyusi. „Je to skutočná katastrofa obrovských rozmerov,“ povedal Nyusi. Pokiaľ sa bilancia potvrdí, pôjde o najhoršiu tragédiu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *