Home / šport / Ostatné športy / Aktualizované: Dráma vyvrcholila víťazstvom Slovákov v Prahe, florbalisti obhájili deviate miesto

aktualizované: 7. december 21:43

PRAHA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Reprezentanti SR obhájili na majstrovstvách sveta florbalistov 2018 (1. – 9. decembra) v Prahe deviate miesto spred dvoch rokov. Slováci v záverečnom vystúpení zdolali Estóncov 7:5 v piatkovom stretnutí o umiestnenie. Najlepším hráčom tímu SR sa stal Ladislav Gál, ktorý strelil dva góly.

Majstrovstvá sveta florbalistov sa konajú každé dva roky. Slováci na záverečnom turnaji elitnej kategórie nechýbali od premiérovej účasti v roku 2012. Do elitnej osmičky vnikla reprezentácia SR dosiaľ jediný raz (2012). Všetky štyri MS absolvovali z aktuálneho kádra národného tímu Slovenska iba kapitán Lukáš Řezanina a útočník Ladislav Gál. Najbližšie sa šampionát uskutoční vo fínskych Helsinkách (4. – 12. decembra 2020).

V úvodnom piatkovom súboji o záverečné umiestnenie triumfovali Japonci v Aréne Sparta nad Singapurom 4:2. Posledné miesto na šampionáte pripadlo zdolanej ázijskej krajine. Obaja súperi v súboji o 15. miesto účinkovali v základnej D-skupiny, kde figurovala aj reprezentácia SR. Slováci zdolali Japonsko 15:1 a Singapur 18:2.

Poľsko v zápase o 13. miesto zvíťazilo nad Thajskom jednoznačne 9:1. Jedenástu priečku v konečnom poradí obsadil Kanada, ktorá zdolala Austráliu 6:5. Do semifinále postúpili obe favorizované škandinávske družstvá. Švédsko deklasovalo vo štvrťfinále Lotyšsko 14:1, Fínsko triumfovalo nad Nemeckom 6:1

MS florbalistov 2018 – Praha

piatok

Aréna sparta

o 9. miesto:
Estónsko – Slovensko 5:7 (3:1, 1:3, 1:3)
Góly: 2. Salm, 12. Kareliusson (Pahn), 19. Pahn (Kareliusson), 30. Pahn (Kareliusson), 45. Salm (Rydell) – 9. L. Gál (Miške), 27. L. Gál (Grlický), 28. L. Mráz (Katlovský), 37. Čonka-Skyba (Šefčík), 47. Čonka-Skyba (Pažák), 58. Ujhelyi (Grlický), 60. Dudovič (Pažák)
Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Alakare a Vilkki (obaja Fín.), 572 divákov
Zostava SR: Mazák – Gašparík, Koščo, Kriš, Krocko, Machara, Miške, E. Moravčík, Řezanina, Šefčík – Čonka-Skyba, Dudovič, Gál – Grlický, Katlovský, Kubovič – Mráz, Pažák, Reguly – Ujhelyi

Známe konečné poradie:

9. SLOVENSKO, 10. Estónsko, 11. Kanada, 12. Austrália, 13. Poľsko, 14. Thajsko, 15. Japonsko, 16. Singapur

Do stretnutia vstúpili lepšie Estónci. Na gól Oskala Salma ešte odpovedal Ladislav Gál, ale Severania v úvodnej časti predali ďalšie dva góly. Počas prestávky sa zverenci Petra Koutného zmobilizovali, a v druhej tretiny vyrovnali na 3:3.

Estóncov poslal znovu do vedenia Ken Pähn a mohli pridať i ďalší gól, ale v presilovej hre pri vylúčení kapitána SR Lukáša Řezaninu sa nepresadili. V 37. min vyrovnal Filip Čonka-Skyba. Aj v záverečnej časti hry udrelo najprv Estónsko, ale druhý zásah Salma v zápase bol ich posledný na šampionáte v Prahe. Triumf Slovenska postupne zariadili Čonka-Skyba, Lukáš Ujhelyi a Mihal Dudovič.

Hlasy

zdroj: SZFB

Petr Koutný (tréner Slovenska): „Som na svojich zverencov hrdý, pretože sme všetkým dokázali, že vieme hrať florbal aj napriek jednej hlúpej prehre v najnevhodnejšom čase. Naša výkonnosť postupne stúpala a tí chlapci majú nízky vekový priemer, čiže ich šanca ešte len príde. Aj napriek tomu, že mi trénerské obdobie pri tejto reprezentácii končí, budem bojovať o jej predĺženie o ďalšie dva roky.“

Ronald Gašparík (hráč Slovenska): „Bol to vyrovnaný zápas a presne taký sme aj očakávali. Prvá tretina nám ukázala, že to naozaj nebudeme mať dnes jednoduché, ale v ďalšom priebehu sme začali hrať to, čo skutočne vieme a v tretej tretine sme to len potvrdili. Estónci majú skvelú defenzívnu hru a nám to tam nechcelo spadnúť aj napriek veľkej snahe. Bojovali sme však za celé Slovensko a za deviate miesto a podarilo sa nám to.“

Michal Dudovič (hráč Slovenska): „Náročný zápas sme zvládli aj napriek tomu, že Estónci boli silní na loptičke a väčšieho objemu a nebolo vôbec jednoduché sa cez ich výbornú obranu presadiť. Teší nás toto víťazstvo, len nás stále mrzí jediná prehra s Lotyšmi.“

Ladislav Gál (hráč Slovenska a najlepší hráč zápasu): „Vedeli sme, čo nás čaká a dlhšie sa nám to nedarilo prelomiť. Aj v súboji s Austráliou sa len veľmi ťažko hľadala potrebná motivácia. Chceli sme sa so šampionátom rozlúčiť víťazne. Ja osobne som sa proti Estóncom namotivoval už pred zápasom, pretože keď som začínal v reprezentácii, tak som proti nim odohral náročné zápasy, v ktorých nás zdolali. Niektorí v tomto tíme hrajú dodnes a mňa teší, že sa situácia postupne otáča.“

Viac k témam: MS sveta vo florbale 2018, slovenská florbalová reprezentácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Dráma vyvrcholila víťazstvom Slovákov v Prahe, florbalisti obhájili deviate miesto © SITA Všetky práva vyhradené.