sobota , 19 január 2019
Home / SLOVENSKO / Prezident Kiska má viacero výhrad voči zákonu o registri mimovládnych organizácií

Prezident Kiska má viacero výhrad voči zákonu o registri mimovládnych organizácií

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vetoval zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií. Ako agentúru SITA informovala Henrieta Hajtová z tlačové oddelenie kancelárie prezidenta, podľa hlavy štátu je rozsah požadovaných informácií vo verejne prístupnej časti registra mimovládnych neziskových organizácií neprimerane široký.

Zaradenie dátumu narodenia fyzickej osoby je podľa neho neprimeraným zásahom do ochrany osobných údajov, ktorý nemá opodstatnenie. Ide o citlivý osobný údaj a v spojení s ostatnými údajmi ľahko zneužiteľný.

Rozpor s ochranou osobných údajov

Poslancom Národnej rady SR prezident navrhol zapracovať do nového znenia zákona jeho pripomienky, keďže podľa neho niektoré ustanovenia sú v rozpore s pravidlami ochrany osobných údajov.

„Domnievam sa, že je to v priamom rozpore s príslušným nariadením EÚ, a tým aj so záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi z jej členstva v únii,“ zdôraznil prezident Kiska.

Za problematickú považuje prezident aj povinnosť pre organizácie s medzinárodným prvkom uvádzať v stanovách údaje o štatutárnom orgáne v rozsahu meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu, dátum narodenia a rodné číslo. Stanovy majú v právnom poriadku charakter rámcových pravidiel fungovania organizácie.

V žiadnom právnom predpise z tejto oblasti nie je upravená povinnosť zapísať do stanov ani len mená a priezviská štatutárnych orgánov, resp. všetkých členov štatutárnych orgánov počas existencie mimovládnej neziskovej organizácie.

Podľa Kisku je preto povinnosť časti neziskových organizácií uvádzať citlivé údaje priamo v stanovách porušením zákazu diskriminácie, ktoré nie je ničím zdôvodnené.

Informačný systém verejnej správy

Register mimovládnych neziskových organizácií má byť informačným systémom verejnej správy, do ktorého sa zapisujú údaje o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby, nadáciách, neinvestičných fondoch, občianskych združeniach, odborových organizáciách a organizáciách zamestnávateľov, a tiež organizáciách s medzinárodným prvkom.

Údajmi, ktoré je potrebné do registra zadať, budú napríklad názov a adresa sídla právnickej osoby, identifikačné číslo, právna forma, údaje zriaďovateľov alebo štatutárov či náplň ich činnosti. Nezaregistrovaným subjektom podľa návrhu nemôžu orgány verejnej správy poskytnúť verejné prostriedky.

Právne subjekty evidované v registri mimovládnych neziskových organizácií budú podľa návrhu jednoznačne identifikované a budú tvoriť „spoľahlivú a aktuálnu zdrojovú agendu pre register právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci“.

Register bude vedený v elektronickej forme. Návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo vnútra, poslanci NR SR schválili 23. októbra. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019.

Viac k témam: Andrej Kiska, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska má viacero výhrad voči zákonu o registri mimovládnych organizácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegriniho vláda je v rómskej otázke dezorientovaná a ide jej len o peniaze, ostro kritizuje Pollák

Na výjazdovom rokovaní vlády v Levoči vo štvrtok schválili Aktualizovaný akčný plán Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020. BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Len vďaka tvrdej práci sa podarilo v rokoch 2012 – 2014 presvedčiť Európsku komisiu, aby aj napriek predošlej nedôvere poskytla 380 miliónov eur na reálne riešenia rómskeho problému na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *