streda , 19 september 2018
Home / SLOVENSKO / Univerzita Komenského pripravuje na leto detskú univerzitu

Univerzita Komenského pripravuje na leto detskú univerzitu

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave otvorí študentom svoje brány po šestnásty raz. Spolu s Divadlom Aréna pripravujú detskú univerzitu pre deti od deväť do 14 rokov.

Organizácia Detskej Univerzity Komenského bola v rámci Európskej únie zaradená medzi vzorové detské univerzity popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni.

„Ojedinelé a výnimočné je na nej i to, že je to jediná detská univerzita na svete, ktorá sa odohráva v divadle, čím vzniká unikátne spojenie vedy, vzdelania a umenia,“ zdôraznil riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Informuje o tom webová stránka UK.

„Treba poďakovať aj viac než 135 univerzitným profesorom, docentom a vedeckým pracovníkom, ktorí počas 15 rokov a aj tento rok budú venovať čas príprave prednášok a sú ochotní participovať na tomto projekte,“ povedal rektor UK Karol Mičieta.

Boli medzi nimi aj viaceré vedecké kapacity z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Bazileja, Prahy, Brna či Berlína.

S prednáškou vystúpi aj Kukan

Detská Univerzita Komenského odštartuje v stredu 4. júla slávnostnou imatrikuláciou v Aule UK. Počas ceremónie zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a študenti dostanú svoje prvé univerzitné indexy.

S úvodnou prednáškou o tom, prečo musíme chrániť myšlienku a odkaz 68. a 89. roku, vystúpi poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan. V nasledujúcich dvoch prázdninových mesiacoch júl a august bude približne 340 malých študentov, vrátane detí z detských domovov, objavovať vždy v stredu nové témy formou vysokoškolských prednášok.

Päť z nich si pre nich pripravia odborníci z UK. Deťom prezradia, prečo môžu policajti nasadzovať putá, prečo aj grafity môžu byť kultúrnymi pamiatkami, prečo 2 + 2 je 5, prečo by sme mali spoznávať svet a prečo je šport dobrou investíciou do života.

Obľúbený army workshop

Cyklus prednášok uzavrie profesor fyzikálnej chémie z University of Warwick Vasilios Stavros, ktorý deťom vysvetlí, prečo môže byť slnko aj naším nepriateľom. Cyklus ôsmich prednášok bude tradične obohatený o dobrovoľný program pestrých sprievodných podujatí a workshopov.

K obľúbeným aktivitám patria army workshop, exkurzie a tvorivé dielne v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, Slovenským národným múzeom a Slovenskou filharmóniou, škola v prírode na Planinke, tanečný workshop s Miňom Kerešom či populárna Parlamentná hodina otázok s poslancami NR SR.

Hoci je k dnešnému dňu prihlasovanie na denné štúdium detskej univerzity uzatvorené, záujemcovia o online štúdium sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.duk.sk až do 31. júla. Online štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od deväť do 14 rokov.

 

Viac k témam: školstvo, Univerzita Komenského v Bratislave, vysoké školy
Zdroj: Webnoviny.sk – Univerzita Komenského pripravuje na leto detskú univerzitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sólymos dá preveriť nelegálnu skládku v Podunajských Biskupiciach a jej vplyv na podzemnú vodu

Na geologické práce vyčlenil envirorezort 40-tisíc eur BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zmonitoruje, či nelegálna skládka v bratislavských Podunajských Biskupiciach neohrozuje kvalitu podzemných vôd na Žitnom ostrove. Na tento účel už envirorezort vyčlenil 40-tisíc eur. Novinárov o tom v stredu informoval minister životného prostredia Lászlo Sólymos, podľa ktorého ochrana zdrojov podzemných

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *