streda , 15 august 2018
Home / EKONOMIKA / Trináste a 14. platy budú čiastočne oslobodené od daní a odvodov, musia však splniť podmienku

Trináste a 14. platy budú čiastočne oslobodené od daní a odvodov, musia však splniť podmienku

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Parlament schválil návrh poslancov NR SR za SNS na čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov. Dobrovoľné trináste a štrnáste platy budú postupne oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur pod podmienkou, že budú vyplatené aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Pozmeňujúci návrh národniarov poslanci schválili počas hlasovania o novele Zákonníka práce od poslancov NR SR za Smer-SD. Čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov sa bude vzťahovať nielen na súkromný sektor, ale aj na zamestnancov pracujúcich v štátnej a verejnej službe.

Pracovný pomer dlhší ako dva roky

Trináste platy bude zamestnávateľ vyplácať v júni a štrnáste platy v decembri. Schválený pozmeňujúci návrh ich definuje ako peňažné plnenia, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov. Podmienkou bude to, aby pri trinástom plate oslobodenom od daní a odvodov pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky.

Odporúčame:
Hlasovanie o príplatkoch sa odložilo, návrh bude čeliť zmenám v 2. čítaní

Oslobodenie štrnásteho platu od daní a odvodov bude podmienené tým, aby zamestnanec pracoval u zamestnávateľa nepretržite aspoň štyri roky a druhou podmienkou bude, aby zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi aj trinásty plat.

Plat oslobodený od zdravotného poistenia

Trinásty plat v sume aspoň priemerného mesačného zárobku zamestnanca bude do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od tohto roku, od dane z príjmov v roku 2019 a od sociálnych odvodov až od roku 2021.

Odporúčame:
Trinásty a 14. plat budú súčasťou priemerného zárobku, ovplyvní to nielen čerpanie dovolenky

Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodí od zdravotných odvodov od tohto roka, od dane z príjmov takisto od tohto roka a od sociálnych odvodov od roku 2019. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa bude naďalej platiť daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.

Viac k témam: 13. plat, 14. plat, Ján Richter, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, zamestnanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Trináste a 14. platy budú čiastočne oslobodené od daní a odvodov, musia však splniť podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Samsung dosiahol v Galante míľnik, závod vyrobil svoj stomiliónty výrobok

Kumulatívny obrat spoločnosti v galantskom závode počas šestnástich rokoch výroby dosiahol 35 miliárd eur. BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Galantský závod spoločnosti Samsung Electronics Slovakia opustil stomiliónty výrobok. Stalo sa tak po šestnástich rokoch výroby v tomto závode juhokórejskej spoločnosti. Deväťmiestne výrobné číslo má veľkoformátový televízor. Kumulatívny obrat spoločnosti v galantskom závode od roku 2002

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *