štvrtok , 18 október 2018
Home / SLOVENSKO / Minister Maďarič sa ohradzuje voči slovám prezidenta Zemana dehonestujúcim Dubčeka

Minister Maďarič sa ohradzuje voči slovám prezidenta Zemana dehonestujúcim Dubčeka

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Minister kultúry Marek Maďarič sa osobne ohradzuje „voči expresívnemu, dehonestujúcemu vyjadreniu prezidenta Českej republiky Miloša Zemana na adresu Alexandra Dubčeka, ktoré vyslovil v oficiálnom prejave na začiatku osláv 100. výročia vzniku Československa na Pražskom hrade“.

Uviedol to v reakcii na prejav Miloša Zemana na slávnostnom stretnutí pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československej republiky, na ktorom sa v utorok 9. januára zúčastnili aj slovenský premiér Robert Fico a jeho český kolega Andrej Babiš.

Agentúre SITA poskytol vyjadrenie ministra kultúry SR jeho hovorca Jozef Bednár. Prezident ČR v prejave tvrdo skritizoval politikov, ktorí podľa neho v roku 1948 umožnili komunistický prevrat v Československu a nezakročili pri udalostiach z roku 1968.

Dubčeka si podľa Maďariča vážime

Ako ďalej konštatoval Maďarič v reakcii na Zemana, „Alexandra Dubčeka si vážime predovšetkým za to, že umožnil obrodný, demokratizačný proces začiatkom šesťdesiatych rokov v Československu, ktorý vyvrcholil tzv. Pražskou jarou. Pozitívnu úlohu zohral aj v ponovembrovom vývoji po roku 1989 a celý svoj život podporoval a spoluvytváral priateľské vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi.“

Odporúčame:
V roku 1968 sa všetci poondeli hrôzou, kritizoval Zeman politikov za prevrat v Československu

Podľa šéfa slovenského rezortu kultúry si o žiadnom politikovi nerobíme ilúzie, keďže i najväčšia osobnosť má svoje slabiny a slabé chvíle, ale ako zdôraznil Maďarič, „považujem za mimoriadne nevhodné a nezdvorilé práve takéto momenty zdôrazniť v slávnostnej chvíli a to dokonca ešte aj expresívnym spôsobom“.

„Uvedomte si, že sa stále hovorí o komunistickom puči, ale keby nebolo niekoľkých blbých ministrov, ktorí podali demisiu, potom by nebolo možné, aby sa Klement Gottwald zaklínal ústavnosťou tohto komunistického puču,“ konštatoval v prejave k 100. výročiu vzniku Československej republiky v utorok večer okrem iného prezident ČR spomínajúc „ťažké chvíle“ i vlastné chyby národa.

Zeman vyjadril úctu Gorbačovovi

„Bavme sa o tom, prečo sa v roku 68 našiel jediný statočný človek, ktorému som preto udelil štátne vyznamenanie, a to bol František Kriegel, a prečo sa všetci ostatní poondeli hrôzou,“ pokračoval prezident s tým, že mu zakázali vulgarizmy.

„A mimochodom, vôbec im to nepomohlo. Najprv tieto idoly dostali funkciu predsedu Federálneho zhromaždenia, potom klesli na veľvyslanca v Turecku, a potom už ani to nie,“ dodal zrejme narážajúc na Alexandra Dubčeka, ktorý od apríla do októbra 1969 pôsobil ako predseda Federálneho zhromaždenia, od decembra 1969 do júna 1970 ako veľvyslanec v Turecku a ktorého následne vylúčili z komunistickej strany a politicky ho prenasledovali. Prezident Zeman okrem iného poukázal na zásadu z čias normalizácie, ktorá podľa jeho slov znela „musím zostať vo svojej funkcii, pretože by tam inak prišla ešte väčšia sviňa, než som ja“.

Tá podľa neho demoralizovala spoločnosť a nádej Československu priniesla až novembrová revolúcia. Okrem iného vyjadril úctu politikovi Michailovi Gorbačovovi, ktorý stál v čase revolúcie na čele Sovietskeho zväzu a ktorý sa podľa Zemana zaslúžil o vymanenie sa Československa „zo sovietskych pazúrov“.

Viac k témam: Alexander Dubček, Marek Maďarič, Miloš Zeman, vznik Československa (1918)
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Maďarič sa ohradzuje voči slovám prezidenta Zemana dehonestujúcim Dubčeka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Foto: Vodič Fiatu išiel na križovatke na červenú a zrazil sa s Octaviou, pri nehode sa zranili ľudia

Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia vyšetrujú. BRATISLAVA/KOŠICE 18. októbra (WebNoviny.sk) – Štyroch zranených si vyžiadala nehoda, ktorá sa stala v stredu ráno v Košiciach. Polícia už v prípade začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Podľa doterajších zistení vodič Fiatu Scudo prechádzal na križovatke na červenú a zrazil sa s Octaviou, ktorá odbočovala na

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *