utorok , 1 decembra 2020
Home / SLOVENSKO / Politické strany už nebudú musieť mať osobitný účet v Štátnej pokladnici, rozhodli poslanci

Politické strany už nebudú musieť mať osobitný účet v Štátnej pokladnici, rozhodli poslanci

22.10.2020 (Webnoviny.sk) – Politické strany a hnutia už viac nebudú musieť viesť osobitný účet v Štátnej pokladnici. Vyplýva to z novely zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorou sa mení aj zákon o Štátnej pokladnici. Poslanci Národnej rady SR ju vo štvrtok definitívne schválili 86 hlasmi.

Nadmerná administratíva

Predkladateľ Milan Vetrák (OĽaNO) v dôvodovej správe podotkol, že pre strany a hnutia takáto povinnosť znamená nadmernú administratívnu záťaž bez akejkoľvek pridanej hodnoty.

Politické strany musia v súčasnosti viesť tri účty v rôznych finančných inštitúciách. Povinnosť viesť osobitný účet v Štátnej pokladnici politickým stranám a hnutiam pribudla až po predchádzajúcej novelizácii z roku 2018.

Netransparentný účet

„Hoci cieľom bolo zvýšenie transparentnosti, tento účet transparentným nie je, pretože Štátna pokladnica takýto typ účtu neponúka. Navyše, samotná Štátna pokladnica je menej flexibilným miestom pre vedenie bankového účtu a vykonávanie finančných transakcií v porovnaní s komerčnými bankami,” tvrdí predkladateľ.

Strana prevedie nepoužité finančné prostriedky z platobného účtu vedeného v Štátnej pokladnici na platobný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky zriadený na úhradu výdavkov na činnosť strany a zruší svoj účet zriadený v Štátnej pokladnici najneskôr do 31. decembra.

Viac k témam: osobitný účet, politické strany
Zdroj: Webnoviny.sk – Politické strany už nebudú musieť mať osobitný účet v Štátnej pokladnici, rozhodli poslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rekreačné poukazy sa zdaňovať nebudú, mohlo by to spôsobiť problémy firmám i zamestnancom

Proti pôvodnému návrhu sa postavilo viacero organizácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *