Home / POLITIKA / Autorská úvaha: ČO CHÝBA slovenskej POLITIKE a čaká nás odľudštenie ?

Autorská úvaha: ČO CHÝBA slovenskej POLITIKE a čaká nás odľudštenie ?

Slovenskej politike podľa môjho  názoru chýba vecný konštruktívny dialóg (nielen  politických) elít motivovaný SPOLOČNOU POZITÍVNOU snahou posunúť krajinu, vyriešiť problémy.

Nie ničiť sa navzájom, naháňať symboly sociálneho statusu  za každú cenu  a potom slúžiť len sebe, resp. všetkým iným  záujmom, len nie záujmu krajiny a ľudí v nej. Tiež ma mrzí vysoká  hladina nenávisti. Uvedomujem si, že my tu na Slovensku nežijeme samozrejme izolovane a bolo by naivné myslieť si, že ako vo fyzike pri izolovanej sústave do nej nevstupujú ani nevystupujú žiadne veličiny.

Tými veličinami sú geopolitické záujmy, ktoré vždy boli aj budú. Po revolúcii sme si naivne mysleli, že sa konečne nadýchneme slobodného vzduchu, ktorý bol filtrovaný cez ostnatý drôt a ostane to tak navždy. Postupom času a rozšírenými informačnými možnosťami sa nám pohľad (tým, ktorí majú o to záujem) na veci stal reálnejší, mnohým nastúpilo kritické myslenie ale to už nezabránilo mašinérii, aby sa čoraz okatejšie presadzovali globálne záujmy. Môže si malé Slovensko dovoliť len tak zabiť cudzieho generála alebo zabrať kúsok cudzej zeme bez súhlasu medzinárodných inštitúcií?

Asi nie. Môže malý štát uvaliť sankcie na veľký štát, keď sa mu niečo nepáči? Nie, bolo by to smiešne. Čiže v prvom rade veľkí hráči si odvždy rozoberali medzi sebou pole pôsobnosti a nepýtali sa tých slabších. A spôsoby, akými sa to dosahuje, sú dlhodobo známe: propaganda, vývoz kultúry, ponuky štúdií , oceňovania lokálnych politikov. Študentské výmenné pobyty sú dobrá vec, ak je zachovaná slobodná politická orientácia a pluralita názorov medzi študentami na jednej aj druhej strane. Aby som sa vrátil k nadpisu . Ja sa  vážne obávam, že spomínané  odľudštenie povedie po strate  etických a iných hodnôt k Pautusovmu „homo homini lupus“.  Je latinská fráza  znamenajúca „človek človeku vlkom“. 

Totiž ako pozoruje , mnoho ľudí, ale aj politikov, sú  odrazom našej biednej súčasnosti. Biednej – myslím odľudštenej, antisociálnej, prospechárskej a zameranej iba na profit. Je to podobné ako s niektorými  médiámi. Celé roky frfleme na bulvár, ale najpredávanejšími novinami sú mnoho krát práve tie bulvárne.  Ktosi to len musí čítať, hoci navonok sa snažíme tváriť ako tí hodnotoví… A tak je to aj s tými vlčími pudmi. Navonok sa od nich dištancujeme a nosíme ich starostlivo ukryté pod oblekmi. Preto ja radšej čítam názory múdrych ľudí, pretože práve oni  vzbudia súzvuk aj inšpiráciu.

Dušan Piršel

 

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

William Shakespeare je stále aktuálny, hlavne v dnešnej ťažkej dobe

Najväčší svetový básnik a dramatik sa narodil 23. apríla 1564 v anglickom Stratforde. Niekedy po …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *