O dva mesiace sú voľby a ku všetkej úcte málo počúvam o reálnom, príťažlivom a reálnom sne a programe. Žiadne veľké tézy, žiadne hodnotové „vojny“, či boj o idey. Snáď len v otázke potratov, kedy sa na jeseň iskrilo medzi liberálmi a konzervatívcami.
U politikov mi napríklad chýba záujem hľadať riešenia na pomoc ľudom so znevýhodnením. V dnešnej dobe je malo lídrov ochotných naštartovať zmeny a ísť aj mimo svoju komfortnú zónu. Potrebujeme svetlo na konci tunela. Potrebujeme svetlý príklad, váženú osobnosť, ktorej slovo má váhu. Potrebujeme niekoho, kto zosobňuje naše nádeje, koho vlastný príklad sa oplatí nasledovať. Politická prezentácia akejkoľvek politickej strany by sa mala týkať najmä vlastného programu. Nielen u nás je však zvykom, že politikom najlepšie ide poukazovať na chyby tých druhých namiesto toho, aby voličom vysvetľovali čo, a ako budú oni robiť preto, aby sa mali občania lepšie.
V tejto súvislosti si často kladiem otázku, že či je naše Slovensko prepolitizované. Podľa profesora politológie, Slovensko nemôže byť prepolitizované, ale niektoré médiá, aj politici áno. Verejnosť je skôr hnaná do myslenia o politike určitým smerom, to však závisí na človeku, aké má vnímanie sveta. Podľa môjho názoru ľudia si prirodzenou cestou dokážu nejaké pravidlá existencie vytvoriť, ale nič dlhodobého – na to sú elity a tak sa aj pozná, akú majú kvalitu. Kant by možno povedal, že si žiada to, čo on definoval ako morálny imperatív- konanie dobra na základe svedomia, pričom svedomie bola uňho funkcia poznateľná rozumom.
Dnes akoby sa každý bál „vytŕčať z davu“ a stáť si za svojím názorom, pretože veľmi rýchlo môže „dostať po hlave“ 🙂
Ľudia potrebujú vodcov resp. vizionárov. Potrebujú niekoho, kto im povie: poďme tadiaľto alebo určite to zvládneme.
Niektoré masmédiá – nepodporujú objektívny dialóg, ale slúžia na manipulácie a vymývanie mozgov väčšiny voličov, kde najrýchlejšou obeťou sú, podľa môjho názoru, najmä NEZRELÍ prvovoliči a PREZRELÍ seniori.
Tá múdra menšina voličov si od nich natlačiť do hlavy nezmysly nenechá alebo nepôjde voliť, lebo prestala múdrosti v SR veriť.
Podľa môjho názoru Slovensko je určite prepolitizované, ak je zaregistrovaných dlhodobo cez 150 politických strán a z toho aj do týchto volieb v 2/2020 kandiduje viac ako 2 tucty strán – na takú MINIKRAJINU aj po 30-tich rokoch budovania demokracie je to smutné, trápne a kontraproduktívne. Zároveň si však uvedomujem, že je právom občanov združovať sa do strán a uchádzať sa o post v politike. Nemyslím si, že demokracia je najlepší spôsob vládnutia, ale keď už je …..
Dušan Piršel