Potreby ľudí sú rôzne. Menia sa desaťročiami, miestami, skúsenosťami, ovplyvňujú ich naše vlastnosti i spoločnosť, v ktorej sa pohybujeme. Ale aké potreby má Slovensko, ktoré dovŕšilo 30 porevolučných rokov?
Ľudia podľa môjho názoru potrebujú HODNOTOVÚ OBRODU DOBRA . Uvedomujem si, že stav spoločnosti nikdy nebude dokonalý a nebudú nám vládnuť rozprávkové bytosti. Prikláňam sa k názoru môjho múdreho kolegu, ktorý tvrdí, že štát so svojimi výchovno-vzdelávacími inštitúciami obrodu dobra nezabezpečí. A čo je horšie, nezabezpečí ju ani cirkev, hoci sa na to po prevrate hotovala a sľubovala, že po 25 rokoch by mohli byť ľudia a následne aj spoločnosť, za jej prispenia, lepšími. A čo je už úplne najhoršie, obrodu dobra nezabezpečia ani rodičia detí, pretože sami majú pomýlené hodnoty. A čo je už úplne, úplne najhoršie, obrodu dobra nezabezpečia ani súčasné deťúrence, pretože aj do nich je postupne vtláčaná agresivita. Ak teda pri obrode dobra zlyháva štát, cirkev, rodičia a po nich aj samotné deti, náprava súčasného stavu je priam nemožná, resp. tak ľahko to nepôjde, pretože každý z nás má slobodnú vôľu konať spôsobom, akým uzná za vhodný. Teda nemusí byť čestný a poctivý. Potom tu máme otázku, ako sa s tým vyrovnajú orgány, ktoré sú na to kompetentné. Ale v takom prípade nehovoríme o zmene samých seba z presvedčenia, ale o (možnej) zmene z donútenia. A obroda dobra by mala byť z presvedčenia, pretože ak bude obroda dobra realizovaná z donútenia, tak sa bude ťažko uskutočňovať. Teda predpokladom začiatku morálnej očisty a hodnotovej obrody dobra je, aby sa kormidelníkmi štátu, samospráv, štátnych a verejných inštitúcií stali slušní ľudia, ktorí nebudú kázať vodu a pritom piť víno. Tí musia dôveryhodne udať hodnotový tón spoločnosti, ktorý je v súlade s duchom humanistickej filozofie. Jeho súčasťou sa musí stať o. i. reálna (nielen slovná) podpora výchovy a vzdelávania k vzájomnej tolerancii, teda aj k rôznym menšinám, ich potrebám vrátane ich začleňovania do väčšinovej spoločnosti.
Bez skorého začatia procesu morálnej očisty súčasnej spoločnosti bude dôvera ľudí v „klasickú“ demokraciu pomalším či rýchlejším tempom klesať, bude sa možno až razantne zvyšovať vplyv tých politicky angažovaných skupín na frustrovaných občanov, ktoré im budú ponúkať rýchle odstránenie nedostatkov a nastolenie poriadku, v ktorom sa s veľkou pravdepodobnosťou dostane hodnota tolerancie niekam na okraj dôležitosti, ak vôbec. V každom prípade potrebujeme kultúrnych, mravných, dobrosrdečných ľudí. Inak bude Slovensko na najlepšej ceste stať sa iba geografickým názvom….
PhDr. Dušan Piršel