Home / POLITIKA / Politici najprv personálne skorumpovali sudcov až tak, že im diktovali

Politici najprv personálne skorumpovali sudcov až tak, že im diktovali

Prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA príspevok v rámci rubriky ZAUJÍMAVOSTI – VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY v úplnom a necenzúrovanom znení ako bol uverejnený na web portále TU

Politici najprv personálne skorumpovali sudcov až tak, že im diktovali ako majú rozhodovať a teraz už chcú súdiť a vynášať rozsudky namiesto nich.  Politici ovládli justíciu aj cez postup, čím viac zákonov, tým väčšia nezákonnosť.

Udalosti posledných dní naznačujú, že sa tu diala a deje korupcia v justícii, aká nemá obdobu. Justičný systém je v rozklade. Len nulová tolerancia politiky v justícií zabráni tomu, aby sa viac nedialo to, čo sa deje. Vidíme ako si politická kasta, aby si zabezpečila beztrestnosť, presadzuje svojich ľudí do polície, prokuratúry a do súdnictva a pácha trestnú činnosť na najvyšších miestach. 

Musíme skončiť s tým, aby nových sudcov vyberali Jankovská, Kaliňák, Lipšic, Gál a Žitňanská.

V 2009 keď som odchádzal z ministerstva, tak som pripravil legislatívny projekt okrem iného aj prechodu právomoci právomoc menovať predsedu a podpredsedu okresných a krajských súdov na Súdnu radu. Fico najprv súhlasil, no zasiahli Kaliňák s Tomášom, že by stratili a príliš by sa posilnila moc Súdnej rady a to nechcel. 

Politici po mojom odchode absolútne spolitizovali justíciu cez opičky ako Jankovská, Bajánková, Švecová, či Praženková. Spôsobili stav, že Jankovská mala priestor a korumpovala sudcov a Švecová sa dokonca na disciplinárnych konaniach, ktoré sama podala, nechala zastupovať advokátom za štátne peniaze. Viete si predstaviť, že by som ja sudca, nešiel na pojednávanie a poslal by som za seba advokáta, nech vynesie za mňa rozsudok? A ešte ho zaplatil z rozpočtu ministerstva? Do takého stavu priviedli politici justíciu. Skorumpovali sudcov a dostali ich do pozície lokajov, ktorým diktovali ako majú rozhodnúť a teraz už hovoria, že nie sudcovia budú súdiť, ale oni budú vynášať rozsudky za nich.

Toto začal Lipšic a pokračoval Kaliňák, ktorí personálne korumpovali súdnu moc. Najprv používali juristutov, ale to už politikom nestačí, teraz už chcú priamo rozhodovať miesto sudcov.

Predseda súdu je v dnešnej situácií ako riadiaci prvok iba na posmech, lebo plní len politické požiadavky svojich politických tútorov, ktorí ho dostali do funkcie, lebo je menovaný ministrom spravodlivosti-politikom. Predsedov okresných a krajských sudov, ktorí budú odbornou a prirodzenou autoritou u svojich podriadených sudcov, musí preto vyberať a menovať odpolitizovaná Súdna rada. Zloženie Súdnej rady treba preto upraviť tak, že 15 členov budú voliť sudcovia a len 3 členov vymenuje prezident republiky.

Výber sudcov nesmie prebiehať cez politické výberové konanie, lebo politici v podstate kreujú výberovú komisiu a všetko je v rukách ministra spravodlivosti, alebo jeho štátneho tajomníka. Zodpovednosť za výchovu a prípravu musia preto dostať do rúk najstarší sudcovia cez inštitút justičného čakateľa. Takto vybraných adeptov na sudcovské povolanie po absolvovaní justičnej skúšky potom predloží odpolitizovaná Súdna rada prezidentovi na menovanie.

Disciplinárne senáty, tak ako ich teraz tvoria politici, aby stíhali sudcov za právny názor ktorý im nevyhovuje, musia byť v tejto podobe zrušené. Je potrebné prijať legislatívnu úpravu, že tieto disciplinárne senáty, budú zložené z emeritných sudcov najvyššieho a krajských súdov a z emeritných prokurátorov generálnej a krajských prokuratúr.

Voľba generálneho prokurátora nesmie prebiehať v parlamente, ale musí byť zvolený priamo prokurátorským stavom. Generálneho prokurátora si musia zvoliť prokurátori v pléne a takého vymenuje prezident republiky. Lebo je jasné, že prokurátori si nevyberú za svojho šéfa idiota, odborne nespôsobilého, alebo politicky skorumpovaného človeka, ktorý by im bránil stíhať zlodejov, podvodníkov, kšeftárov a korupčníkov.

Menovanie policajného prezidenta musí byť na sedem rokov priamo prezidentom republiky, aby už nikdy nevznikla kaliňákovsko-lipšicovská polícia.

Nevyhnutná je aj úplná reforma ústavného súdu. Od samého začiatku sa totiž na ústavný súd dostávajú ľudia, ktorých politická kasta považuje za svojich ľudí. Vidíme to aj na nekonečnej voľbe sudcov ústavného súdu v parlamente. Ústavný súd by sa mal zmeniť na najvyššie kolégium na Najvyššom súde. Zabezpečilo by sa tým úplné odpolitizovanie voľby ústavných sudcov. Volila by ich Súdna rada, ktorá by si dala záležať na tom, aby sa sudcami stali skutočne elitní sudcovia a prokurátori, advokáti a profesori práva , ale nie 35 roční, ale nad 60 rokov. Logicky, sudca ktorý odchádza do dôchodku je nezávislý, na rozdiel od 40 ročného, ktorý má potrebu po skončení mandátu si zabezpečiť ďalšiu funkciu, ktorú najľahšie získa kupčením s politikmi. Iba tento systém zabezpečí, aby sa na ústavný súd nedostali bezvýznamní absolventi práva, ktorí sa ústavnému právu nikdy nevenovali a celkom určite sa tam nesmú dostať korupčné figúrky, ktorým spravodlivosť nič nehovorí.

Touto reformou sa ale hlavne zabezpečí zjednotenie judikatúry ústavného a najvyššieho súdu, lebo protichodnosť rozhodovania týchto dvoch inštitúcií odďaľuje nástup spravodlivosti a vyvoláva nefunkčnosť justičného systému, čo zase vyhovuje tím, čo si potrebujú vybaviť beztrestnosť.

A nakoniec odstránenie vzájomne si odporujúcich zákonov v zmysle. Politici zámerne roky produkujú veľké množstvo nekvalitných zákonov, ktoré pripúšťajú niekoľko rôznych výkladov v zmysle zásady čím viac zákonov, tým väčšia nezákonnosť.  Aby sa vždy správny ľudia dali vyhlásiť za nevinných.

Na takéto zmeny sa z politickej kasty doposiaľ neodhodlal nikto. Strana VLASŤ sa reálne pustí do toho, lebo chce zachrániť náš štát.

Minulý týždeň práve strana VLASŤ predstavila prvý a zásadný bod svojho volebného programu: 5 krokov k odpolitizovaniu slovenskej justície aj spomínanú revolučnú zmenu voľby generálneho prokurátora. Hoci je tento dokument v súčasnosti prvým konkrétnym návrhom na celej politickej scéne, ktorý rieši  účinné a reálne odstránenie korupcie v justícii, médiá sa tomu ale venovali len okrajovo, avšak politická kasta, ktorej doteraz politický vplyv na justičný systém u nás vyhovoval, sa návrhov strany VLASŤ chytila a prezentujú to ako svoje nápady. 

Strana VLASŤ to však víta, lebo  odpolitizovanie justície a nulová tolerancia voči zásahom politickej kasty do justičného systému je základným predpokladom očistenia našej spoločnosti od mafiánov, korupčníkov, podvodníkov, hochštaplerov, Kočnerov, Bašternákov a Kiskov.

Ďakujeme Štefanovi za TIP.

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ŠOKujúce dôkazy. Ako MATOVIČovci priznili právny štát SLOVENSKO?

140 prípadov nezákonných a úmyselných konaní. Publikácia Úradu vlády SR o týchto činoch má 141 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *