Home / POLITIKA / OBČIANSKA vojna pri hraniciach EÚ. MIGRANTI stále prichádzajú a čo robí BRUSEL?

OBČIANSKA vojna pri hraniciach EÚ. MIGRANTI stále prichádzajú a čo robí BRUSEL?

NA SPOLOČNOSŤ UDIERA TEKUTÝ HNEV A NIE VŽDY NARAZÍ DO HROMOZVODOV. ZHLTLI SME ŤAVU A ZADRHLI SA KOMÁROM, POMENÚVA EKONÓM JEDNU Z PRÍČIN SÚČASNEJ VOĽBY EXTRÉMNYCH RIEŠENÍ.

Podľa špičkového českého ekonóma Tomáša Sedláčka, ktorý za svoju knihu dostal v Nemecku ocenenie kniha roka, je súčasná situácia v EÚ, jej kríza v medzisusedských vzťahoch aj v súvislosti s migrantskou krízou, hodenou rukavicou pre sociológiu. Povedal tak počas prednášky Neurazitelny.cz (Večery na FF UK). 

Sedláček študentom prednášal aj o tom, že u nás mnohí sociológovia či filozofi hovoria o tekutom hneve. „Všetko je tekuté dnes, tak tekutý hnev, ktorý tak akoby vyštekáva v rôznych častiach spoločnosti,“ povedal s tým, že dnes už nejde o mladícky hnev, „ktorý chce lepší svet, nech už je to anarchistický, alebo komunistický, alebo akýkoľvek iný, ale je to taký hnev, ktorý podľa týchto filozofov búcha do rôznych, ja tomu hovorím, hromozvodov“. 

Sedláček upozorňuje na situáciu, keď tekutý hnev udiera počas absencie týchto záchytných telies. „Keď tam hromozvody nie sú, tak to buchne do celého baráku. Takže kríza ekonómie buchla do ekonómie, vzala tým hromozvodom, až od nobelistov, cez akademikov, cez učiteľov na vysokých školách, cez autorov ekonomických článkov, cez bankárov, až po upratovačky v bankách, tí všetci boli zasiahnutí bleskom zaslúženého hnevu a otriaslo to nami,“ hovorí o súčasnej kríze elít, na ktorých sa vďaka tomu menej verí a ľudia sa utiekajú k extrémnym riešeniam.

Loading…

Autor knihy Ekonomie dobra a zla sa auditória opýtal: „Prečo sa to isté nestalo sociológii v migrantskej krízi?“ Nazdáva sa, že práve sociológia a sociológovia sú kľúčoví pre vyriešenie mnohých dnešných problémov. „Kto furt robil multikultúrny dialóg? Kto furt robil medzináboženský dialóg? Sociológovia, podľa mojej mienky,“ povedal s tým, že sa zároveň pýta, „kto nesie intelektuálne zlyhanie za to, že nemáme riešenie, o ktorom sa nebudeme hádať, čo robiť, keď sa v blízkosti Európy strhne taká protivná občianska vojna. My nevieme čo s tým, my sa na to pozeráme ako teľa na nové vráta“.

Kolapsy udreli na ekonomiku a zanechalo to dopad aj na dôvere v klasické riešenia, myslí si Sedláček. „Takže tieto kolapsy, ktoré boli nepriznané, pretože tam nebol ten hromozvod, podľa mojej mienky, tak potom to buchlo do celého vzdelanostného systému, do celých elít, do celej vedy. Následkom toho je strata dôvery v elitu ako takú,“ povedal bývalý poradca prezidenta Václava Havla. 

Túto situáciu vidí ako hodenú rukavicu pre sociológiu. V tej súvislosti považuje voči Európskej únii ako celku za nevyhnutné, aby sociológovia vylepšili napr. vzťahy medzi jednotlivými susedskými krajinami, ale aj susedmi ako takými. „Podarilo sa nám zhltnúť ťavu, zhltli sme to, že Francúzi budú mať s Nemcami rovnaké uhlie a oceľ, a zadrhli sme sa komárom. Zakuskali sme sa na blbých susedských pracovných vzťahoch,“ uzavrel Sedláček.

Celá prednáška bez cenzúry pre čitateľov DENNÍKa POLITIKA vo videu

Migranti v Bruseli v roku 2015 čakajú pred úradom na zaevidovanie a podporu.

 

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKa POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Michal Albert

Zdroj: Tu a Tu a TU

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

EXPERT: Pri Ficovi porušuje Kaliňák a Šutaj Eštok zákon

Policajný expert Jozef Šátek dnes uviedol na svojom FB profile tieto dve poznámky k obsahu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *