Úvodom chceme všetkých čitateľov DENNÍKa POLITIKA ubezpečiť, že napriek názvu mojej analýzy nečítajú ďalší fake news , či hoax a správcovia sieti ho nemusia vymazávať. Nie sú tu ani ruskí trollovia, ale len názor zodpovedných občanov, ktorí chcú, aby Slovenská republika bola bezpečná pre nás, naše detí a našich vnukov. Príspevok ani priamo nereaguje na aktuálnu návštevu ministra zahraničných vecí USA Pompea na Slovensku nakoľko ani nevieme, čo dôverná časť rozhovorov s Lajčákom a s Pellegrinim konkrétne obsahovala. Chceme sa len ako obyčajní slovenskí občania podeliť so svojimi myšlienkami, obavami a postojmi.
Najskôr s objektívnymi faktami.
Na území Rumunska (neskôr časom i Poľska) je rozmiestnený systém protiraketovej obrany (USA a NATO) namierený de facto predovšetkým proti Rusku. V samotnom Poľsku je USA ponúkaná základňa s pracovným názvom „Fort Trump“.
Došlo k obojstrannému odstúpeniu zo strany USA a Ruska od zmluvy INF – teda pozemných rakiet krátkeho a stredného doletu. Počty takýchto rakiet budú narastať. Nebezpečenstvo vojnových konfliktov aj v okolí Slovenskej republiky dramaticky vzrastá. Prvé vyhlásenia zo strany najvyššieho predstaviteľa NATO hovorí, že zatiaľ sa nechystajú nerozmiestniť pozemné rakety s jadrovými hlavicami, ale nebolo úplne vylúčené rozmiestnenie rakiet krátkeho a stredného doletu v Európe ako takých. Nakoniec aj v tom možno dôjsť k zmene. Z raketovej nejadrovej hlavice sa časom môže stať jadrová hlavica.
Pri čítaní rešpektovaného amerického odborníka na geopolitické prognózy G. Friedmana si musíme všimnúť, že i Slovensko je ním spomenuté. A to spolu s Poľskom, Rumunskom a Maďarskom ako akási geopolitickú hrádza proti vplyvu Ruska na Európu. Navyše už aj Ukrajina žiada po vzoru Pobaltských štátov o vstup do NATO. Črtá sa eskaláciu ukrajinsko-ruského konfliktu. Rozpory medzi USA (a NATO) a Ruskom sa každodenne prehlbujú a nezdá sa, že dôjde k novým dohodám. Medzinárodné napätie sa bude len stupňovať. Nemožno vylúčiť vzájomné rozmiestnenie pozemných rakiet stredného (a krátkeho) doletu v Európe. Inak sa v tichosti pripravuje bilaterálna dohoda USA – Slovenská republika vo vojenskej oblasti a dodnes nevieme, čo môžeme od nej očakávať a čo všetko bude obsahovať. Nebude tam klauzula o účasti Slovenskej republiky na (proti)raketovom systéme ? Nebudú následne rozmiestnené pozemné rakety krátkeho a stredného doletu na Slovensku ? Sú to vysoko legitímne otázky, ktoré musia byť pred verejnosťou zodpovedané. Chceme žiť na bezpečnom Slovensku a preto tiež chceme poznať i dnešné vládne názory na uvedenú problematiku. A čo povedia k tomu zatiaľ vládne politické strany – Smer-SD, SNS a Most-Hid a ich predsedovia.
V tejto súvislosti nás moc však neteší, že Česko a Slovensko ma stále lepšie geologické podmienky na stavbu podzemných raketových síl ako v Kaczynského nížinnom Poľsku. Ako vidieť nielen geografická poloha, ale i geológia ma význam napr. vo vojenskom staviteľstve a pre stupeň ochrany raketových síl a v ďalších geopolitických súvislostiach.
Zdá sa, že do budúcna je vysoko pravdepodobné rozmiestnenie pozemných rakiet krátkeho a stredného doletu a protiraketových systémov minimálne na východnom okraji EÚ (NATO). V dnešnom aktuálnom čase počujeme závažné verejné signály z Českej republiky, ktorá je ešte geograficky západnejšia ako Slovenská republika. Bývalý český veľvyslanec v Rusku a v USA P. Kolář doslova uviedol:
„Viem si predstaviť, že Česká republika ponúkne svoje kapacity, svoje možnosti, svoje územie k tomu, aby aspoň časť protiraketovej obrany u nás mohla byť zakotvená…“. Navyše český minister obrany Metnar nevylúčil, že v prípade zhoršenia medzinárodnej situácie po zrušení zmluvy INF môžu v NATO začať diskusie o rozmiestnení ďalších amerických základní v Európe, vrátane Českej republiky.
Zatiaľ sme nepočuli oficiálne (ale ani neoficiálne) reakcie predsedu vlády SR, ministra zahraničných vecí SR, či ministra obrany SR. Je staré ľudové príslovie, že kto mlčí ten svedčí. Nechceme, aby sme boli postavení len pred hotové fakty. Teoreticky v prípade odvety z Ruska, tak raketa stredného doletu doletí (trebárs na Slovensko) za desať minút. Nebol by ani dostatok času na odvrátenie úderu (a nestlačenie červeného tlačidla na poslednú chvíľu) podľa mnohých hollywoodských filmov. Všetci však vieme, že takého červené tlačidlo bude ďaleko od územia Slovenska. Prípadná americká základňa na Slovensku, či americká obsluha nejakého raketového – „(proti)raketového sila“ na Slovensku môže popri odporu slovenskej verejnosti vyvolať okrem iného možné teroristické hrozby napr. zo strany (hlavne protiamerickým) islamistov a to proti slovenským domácim a zahraničným „mäkkým“ cieľom (napr. slovenskí turisti v zahraničí, a i.). Nehovoriac o nepríjemných spomienkach slovenskej verejnosti, ktorí si pamätajú na „dočasne“ umiestnených sovietskych vojakoch v rokoch 1968-1991 na Slovensku. Zahraničné armády a jej zložky iste nebudú na Slovensku upevňovať suverenitu Slovenskej republiku. Pridajú len ďalšie vážne a reálne nebezpečenstva. Takáto situácia odpudí nové investície na takto rizikovom Slovensku, ani zahraniční turisti nebudú mať veľa chuti chodiť okolo nejakých rakiet v teréne…Treba o tom hovoriť otvorene a včas.
Čo k tomu ešte povedať. Už raz bolo v minulosti Slovensko označené jednou americkou špičkovou političkou za čiernu dieru. Samozrejme nechceme, aby sme tu mali na Slovensku dnes, či zajtra viacero čiernych dier, nevylučujúc tie jadrové. Pokiaľ majú slovenskí politici aj tí vo vláde a v parlamente štipku zodpovednosti, tak sa k týmto otázkam verejne a otvorene k občanom vyjadria.Za predpokladu, že sú zodpovední a konajú vo verejnom záujme. Kladieme ako občania len legitímne otázky a žiadame dôveryhodné odpovede aj od prezidentských kandidátov a od koaličných a opozičných parlamentných strán.
Ale, aby sme k Pompeovej návšteve boli objektívni (a možno i pozitívni).Prišiel aj s kritikou Nordstreamu 2 po Merkelovej návšteve Bratislavy, kde bolo potvrdené, že Nemecko bude definitívne mať dobudovaný Nordstream 2, čo nebude zvýšenie prepravnej kapacity ruského plynu do EÚ ako takého, ale len presmerovanie doterajšieho tranzitu plynu zo Slovenska (a z Ukrajiny) do Nemecka. V tom výdatne Merkelovej pomohol eurokomisár EK pre enegetiku M. Šefčovič. Nové nemecké distribučné plynové centrum pre EÚ zoberie Slovensku tranzitné poplatky na ruský plyn z Ruska a navyše bude znamenať nákup ruského plynu zo strany Slovenskej republiky v Nemecku. V podstate a fakticky takto Nordstremom 2 s požehnaním EK (a p. eurokomisára Šefčoviča) „ukradne“ tranzit ruského plynu Slovensku v prospech Nemecka. To sa síce ani USA geopoliticky nepáči, ale nie z lásky k Slovensku, ale z lásky k záujmom USA samotnej. Aj USA chce predávať svoj skvapalnený plyn…
Ešte uveďme, že zatiaľ len potencionálne rakety zo Slovenska budú chrániť záujmy USA a čiastočne to príde vhod i bezpečnosti Nemecka. Prípadná raketová odveta z Ruska nepríde do USA, ani do Nemecka, ale možno s prepáčením na „hlúpe“ Slovensko s cudzími raketovými silami, ktoré ho paradoxne nebudú reálne chrániť, ale budú pre Slovensko reálne veľmi nebezpečné. Slovensko sa stane len „hlúpym“ terčom. Ako sa niekedy hovorí na Slovensku pod cudzou zástavou a v prospech cudzích záujmov. Prípadné rakety najskôr nedopadnú na západ EÚ, ale na územie východných členov EÚ. Nič nového pod slnkom. Hrozba tu môže prísť. Spomeňme na počiatky prvej a druhej svetovej vojny, ktoré začali postupne. Nechceme, aby Slovákov čakala len čierna a nádenicka práca pre potreby veľmoci. Suverenita Slovenska nesmie sa stať prázdnym slovom. Inak zle skončíme.
Snáď to tak nebude a včas sa nájdu zodpovední slovenskí politici, ktorým to nie je ľahostajné. Je len však otázkou či ešte máme zodpovedných politikov a to je problém. Ak nie, tak musia prísť noví zodpovednejší politici, ktorí vždy budú obhajovať výsostné záujmy slovenských občanov. Napriek tomu čakáme na urýchlené verejné vyjadrenia súčasnej vládnej a parlamentnej moci k týmto veľmi vážnym bezpečnostným rizikám. Už to neznesie ďalší odklad. Bezpečnosť Slovenska musí byť vždy na prvom mieste. Dôrazne apelujeme na štruktúry dnešnej vládnej moci, aby neodkladne zodpovedne a verejne konali a okamžite pravdivo informovali slovenskú verejnosť o údajných zákulisných rokovaniach a jej budúcich dôsledkov pre nás všetkých. Všetci (možno naivne) dúfame, že raketové sila sa nielen nezačali plánovať, či dokonca na Slovensku stavať…Je to tak…? Ale ako sa hovorí dôveruj a preveruj. Zatiaľ to je parketa skôr pre investigatívnych novinárov, pokiaľ ešte nejakí zostali.
Bruno Čanády
Ilustračné foto