Home / SVET / Nemecká tajna služba údajne sledovala tisícky cieľov v Rakúsku, Viedeň žiada vysvetlenie

Nemecká tajna služba údajne sledovala tisícky cieľov v Rakúsku, Viedeň žiada vysvetlenie

VIEDEŇ 16. júna (WebNoviny.sk) – Rakúsko žiada od Nemecka vysvetlenie správ o údajnom niekoľkoročnom špehovaní z jeho strany.

Denník Der Standard a týždenník Profil publikovali správy, podľa ktorých nemecká tajná služba BND v rokoch 1999 – 2006 špehovala v Rakúsku takmer dvetisíc cieľov vrátane významných firiem, kancelárskeho úradu a ministerstiev.

Podozrenia z činnosti tajnej služby

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v reakcii na správy sobotu uviedol, že „špionáž medzi spriatelenými štátmi nie je len nezvyčajná a nechcená. Je neprijateľná.“

Odporúčame:
Kurz navrhuje Európskej komisii znížiť počet eurokomisárov, aby sa ušetrili peniaze

Kancelár Sebastian Kurz zase poznamenal, že sa už v roku 2014 objavili podozrenia z činnosti nemeckej tajnej služby v Rakúsku a naznačil, že tie mali z časti za následok sprísnenie nemeckých zákonov. Kurz ďalej uviedol, že Rakúsko po zverejnení správ kontaktovalo nemecké úrady a pýtalo sa na to, kto bol cieľom špionáže a kedy sledovanie skončilo.

Komisia prešetruje obvinenia

„Chceme mať istotu, že to (sledovanie, pozn. SITA) skončilo a ak boli uložené dáta, žiadame, aby boli zmazané,“ povedal novinárom a dodal, že úrady „nemajú v súčasnosti náznaky, že by sledovanie pokračovalo“ po roku 2006.

Predseda komisie nemeckého parlamentu dohliadajúcej nad spravodajskými službami Armin Schuster pre mediálnu spoločnosť Funke uviedol, že komisia už prešetruje, či sú obvinenia nové alebo súčasťou už známych obvinení z roku 2015. Vtedy BND čelila obvineniam, že mohla pomôcť USA pri špehovaní Európanov.

Viac k témam: BND nemecká tajná služba, Nemecko, Rakúsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecká tajna služba údajne sledovala tisícky cieľov v Rakúsku, Viedeň žiada vysvetlenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V bývalom Hitlerovom bunkri sa našli ľudské pozostatky, stav rozkladu neumožnil určiť príčinu smrti

Pozostatky boli nájdené 24. februára vo Vlčom brlohu, ktorý slúžil ako Hitlerov hlavný štáb v rokoch 1941 až 1944, keď bola oblasť súčasťou Nemecka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *