Home / SLOVENSKO / Nová legislatíva proti mimovládkam môže byť ďalším dôvodom na zastavenie eurofondov, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu

Nová legislatíva proti mimovládkam môže byť ďalším dôvodom na zastavenie eurofondov, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu

23.4.2024 (SITA.sk) – Nová legislatíva proti mimovládnym organizáciám môže podľa Nadácie Zastavme korupciu pridať ďalší dôvod na zastavenie eurofondov pre Slovensko. Ide o zákon z dielne Slovenskej národnej strany (SNS), o ktorom by v najbližších dňoch mali hlasovať poslanci Národnej rady (NR) SR, a ktorý by mal ovplyvniť fungovanie neziskových organizácií.

Ako ďalej uviedla Zastavme korupciu, viaceré pasáže predmetného zákona sú v rozpore s európskou legislatívou. Nadácia tiež upozornila, že ide o ďalší zákon v rozpore s právom Európskej únie po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, či novej legislatíve o verejnoprávnom telerozhlase.

Pozastavenie vyplácania z Plánu obnovy

„Ak tento krok nebudeme vedieť zdôvodniť, je možne, že Európska komisia pozastaví Slovensku vyplácanie peňazí z plánu obnovy. Vládna koalícia týmto zákonom zbytočne vystavuje Slovensko tomu, že príde o peniaze z EÚ, a to len z dôvodu, aby si SNS mohla splniť svoj populistický sľub,” vraví právnik Nadácie Zastavme korupciu hovorí Ľubomír Daňko.

Nový zákon by mohol pre všetky neziskové organizácie, ktoré ročne dostanú viac než 5-tisíc eur zo zahraničia, priniesť povinnosť zaregistrovať sa a pri svojom názve vždy uvádzať označenie, že ide o organizáciu so zahraničnou podporou. V prípade nesplnenia tejto povinnosti by im mohla hroziť päťtisícová pokuta alebo zrušenie.

Inšpirácia v susednom Maďarsku

Podľa nadácie zrejme predkladatelia našli inšpiráciu v susednom Maďarsku, no slovenský návrh je prísnejší. V Maďarku uvedené povinnosti ukladajú od sumy príjmu zo zahraničia vo výške 20-tisíc eur, a pokuty sú tam nižšie.

Daňko podotkol, že v prípade Maďarska rozhodol v roku 2020 Súdny dvor EÚ tak, že predmetný zákon je v rozpore s právom EÚ, presnejšie v rozpore s „voľným pohybom kapitálu, právom na slobodu združovania, právom na osobný a rodinný život a právom na ochranu osobných údajov“.

Vytvorenie atmosféry nedôvery

Súdny dvor tiež vtedy upozornil, že takáto stigmatizácia združení a nadácií môže viesť k vytvoreniu atmosféry nedôvery, ktorá by mohla od finančnej pomoci odradiť prispievateľov z iných členských štátov či tretích krajín.

„Problémom je tiež rozdielny prístup k organizáciám, ktoré prijímajú financie zo zahraničia. Zákon ich totiž zaťažuje dodatočnými formalitami a administratívnou záťažou,“ vysvetľuje Zastavme korupciu a poukazuje aj na problematické znenie zákona.

„Napríklad nie je zrejmé, kto sa bude považovať za zahraničnú fyzickú alebo právnickú osobu, alebo či limit 5-tisíc eur sa má počítať samostatne pre každého darcu zo zahraničia alebo sa tieto dary sčítavajú,” uzavrel Daňko.

Viac k témam: Eurofondy, Mimovládne organizácie, Návrh zákona, Plán obnovy a odolnosti SR
Zdroj: SITA.sk – Nová legislatíva proti mimovládkam môže byť ďalším dôvodom na zastavenie eurofondov, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Návrat Ficovej vlády znamenal koniec snáh o zlepšenie slobody médií na Slovensku, uvádzajú Reportéri bez hraníc

Slovensko sa prepadlo v rebríčku slobody tlače o 12 priečok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *