Home / SLOVENSKO / Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií

Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií

8.2.2024 (SITA.sk) – Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) na ich podujatia a aktivity. Tie podľa riaditeľky nadácie Veroniky Fishbone Vlčkovej pri technickom vymenúvaní dotácií zabudla ministerka spomenúť.

„Prostredníctvom nich môže zažiť prijímajúcu atmosféru a rozmanitú kultúru, ktorá obohacuje a rešpektuje jedinečnosť každého človeka,“ uviedla Vlčková v reakcii na vyjadrenia ministerky zo 7. februára.

Transparentnosť vo financovaní

„Veľmi pekne ďakujeme ministerke kultúry za záujem o naše aktivity, ktoré sme v roku 2023 hradili aj z verejných zdrojov,“ vyhlásila riaditeľka nadácie a priblížila, že všetky sú transparentne zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

„V nadácii sme hrdí na každú jednu z nich. Za tieto verejné zdroje sme napríklad zorganizovali najväčší multižánrový multikultúrny festival na Slovensku a viac ako 50 aktivít, ktoré cez umenie dávajú hlas cudzincom na Slovensku a dávajú tak priestor na spoznávanie našich nových susedov pre lepšie vzájomné porozumenie a spolužitie,“ priblížila Vlčková a pokračovala, že z týchto zdrojov financovali aj aktivity pre vyše 4 000 študentov a učiteľov, aby vedeli lepšie pracovať s predsudkami, prejavmi nenávisti či diskriminácie a vytvárali tým v triedach prijímajúcu atmosféru.

„Nadáciu Milana Šimečku založili priatelia disidenta Milana Šimečku krátko po jeho náhlej smrti v roku 1991. Dnes by sme povedali, že pochádzali z rôznych ideologických táborov, oni ju spolu založili, aby sa jeho odkaz šíril aj naďalej. V nadácii pokračujeme práve v jeho myšlienkach a zasadzujeme sa o to, aby Slovensko bolo otvorenou krajinou, ktorej záleží na ľudských právach a odmieta nenávisť,“ uzavrela riaditeľka nadácie.

Vyššia kontrola štátu nad fondami

Do Národnej rady SR boli podané poslanecké návrhy na legislatívne zmeny týkajúce sa financovania verejnoprávnych umeleckých fondov. Informovala o tom ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). To, že chcú vyššiu kontrolu fondov zo strany štátu, považuje ministerka za prirodzené vzhľadom na to, že ide o verejné prostriedky.

„Štát by mal mať vyššiu kontrolu nad týmito fondmi, čo doteraz nebolo možné, pretože ministerstvo kultúry len nejakým spôsobom presunulo financie a potom jednotlivé fondy si ich rozdeľovali podľa vlastného uváženia. A práve toto chceme, aby už takto nefungovalo,“ vysvetlila šéfka rezortu kultúry. Ministerka okrem iného poukázala napríklad na to, že Nadácia Milana Šimečku dostala z Fondu na podporu umenia v minulom roku 18-tisíc a 15-tisíc eur.

Ďalšie prostriedky podľa Šimkovičovej nadácia dostala aj z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, rovnako spomenula aj dotáciu z ministerstva kultúry. Len za minulý rok podľa ministerky dostala Nadácia Milana Šimečku dohromady bezmála 70-tisíc eur.

Viac k témam: Dotácie, umelecké fondy
Zdroj: SITA.sk – Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Jeden komentár

  1. Simecka aj ty si skoro zvyknes, ze si uz mimo hry…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *