Home / POLITIKA / Exkluzívny rozhovor s poslankyňou Helenou Mezenskou

Exkluzívny rozhovor s poslankyňou Helenou Mezenskou

Redaktor Marian Zaboj kládol otázky poslankyni Národnej rady Slovenskej republiky Helene Mezenskej. Čítajte necenzúrované a nikým neskreslené exluzívne odpovede pani poslankyne pre DENNÍK POLITIKA.

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v NR SR v minulom období? Čo sa Vám podarilo presadiť a čo nie?

Podarilo sa mi nadviazať živý kontakt a spoluprácu s viacerými občianskymi a politickými skupinami a platformami. Mnohé kontakty majú pevný a perspektívny základ. Podarilo sa mi získať dôveru u mnohých aktivizovaných občanov, iniciovať ich živý záujem o politické dianie a priame angažovanie sa v ňom formou petícii a kandidatúry v regionálnych voľbách. Mnohí z nich uspeli a ovplyvňujú dnes komunálny politický a občiansky život. Myslím, že moja snaha priblížiť ľuďom parlament nebola bezvýsledná a márna. Rada by som v tom pokračovala. Občania potrebujú prevziať zodpovednosť za riadenie ich miest a regiónov.

Kandidovala som vo voľbách na prezidenta SR. Bola to veľká a významná skúška pre mňa a zainteresovaných občanov. Ponúkla som verejnosti víziu čistého nekorupčného riadenia spoločnosti, cestu dialógu, spájania a širokej spolupráce všetkých názorových a záujmových občianskych skupín. Ponúkala som cestu zachovávania mieru a rozvíjania priateľských, vzájomne prospešných vzťahov Slovenska so všetkými krajinami sveta. Do kandidatúry sa zapojili aktivisti z celého Slovenska. U viacerých sa práve pod vplyvom kampane prebudilo, u iných zvýšilo občianke vedomie a spolupatričnosť.

Okrem vyššieuvedeného sa snažím rozvíjať občianske uvedomenie a podporujem spájanie ľudí do cieleného zjednoteného postupu pri presadzovaní zásadných potrieb, záujmov a hodnôt, ktoré sú čoraz viac na ústupe /ochrana vody, pôdy, ochrana strategických odvetví, štátneho bohatstva, ochrana základných demokratických práv a slobôd, slobody prejavu a práva na objektívne informovanie…/. Ako poslankyňa som sa priamo zapojila do viacerých občianskych petičných akcií.

Vzhľadom na cenzúru tradičných médií, jednostranné informovanie a tendenčné výklady, prostredníctvom internetových stránok sprístupňujem nezverejňované informácie z parlamentu.

Som rada, že spotrebiteľské právo, dnes rezonuje v Národnej Rade. Hlavný akcent je postavený na ochranu našich občanov pred stále viac sa rozmáhajúcou úžerou a dlhovou krízou. Slovenskí občania majú všeobecne nízke príjmy a v dôsledku toho sú značne zadĺžení. V procesoch spustených bezkontrolných exekúcií sa stali ľahkou korisťou a rukojemníkmi celej nebankovo, vymáhačskej, advokátsko, exekútorskej suity. Z nej sa bez odbornej pomoci, zásahu a podpory príslušných orgánov, súdov a združení nedokážu sami vymaniť.

Takto zasiahnutým a poškodeným občanom, spotrebiteľom, v rámci existujúcich kapacít a možností poskytujeme poradenskú a právnu pomoc. Ako poslankyňa a súčasne aj zástupkyňa spotrebiteľskej organizácie dohliadam na priamu aplikáciu a vymožiteľnosť spotrebiteľského a občianskeho práva. Ročne obslúžime takmer 300 občanov, ktorí sa na nás obrátia so žiadosťou o pomoc pri riešení konkrétnych podnetov.

Čo sa týka mojej legislatívnej činnosti, dávam do pozornosti tento tabuľkový prehľad.

6. volebné obdobie – p. Mezenská počet
nové návrhy zákonov – podané samostatne

9

nové návrhy zákonov – podané v spolupráci

55

celkový počet nových návrhov

64

pozmeňujúce návrhy – podané samostatne

17

pozmeňujúce návrhy – podané v spolupráci

22

celkový počet pozmeňujúcich návrhov

39

spotrebiteľsky zamerané návrhy

15

spotrebiteľsky zamerané pozmeňujúce návrhy

16

podané interpelácie

12

Samostatne som podala viac ako 26 návrhov zákonov a pozmeňujúcich návrhov, z toho 3 boli napriek politickej presile a tomu, že nie som vládna poslankyňa schválené.

Ide o zákon o cestovných náhradách, zákon o spotrebiteľských úveroch a zákon o cenných papieroch. V prvom prípade sa nám pre zamestnancov s častou zmenou pracoviska /v zahraničí/ podarilo zastaviť neoprávnené krátenie/znižovanie diét, stravného o 25 % z plného nároku. V tomto prípade išlo o diskrimináciu slovenských zamestnancov na európskom pracovnom trhu. Dosiahnutá zmena pozitívne ovplyvnila pracovné zmluvy a dohody o práci prevažne vodičov kamiónov. V druhom prípade sme zaviedli povinnosť veriteľov preskúmať skutočný sociálno ekonomický stav, príjem a bonitu svojich dlžníkov pri poskytovaní spotrebiteľských úverov. V poslednom prijatom návrhu sa nám podarilo pre viac ako 300 tis. občanov, majiteľov bezcenných papierov znovuobnoviť bezodplatný prevod akcií z kupónovej privatizcie na FNM. Od januára 2015 do leta, kým náš návrh nenadobudol účinnosť, bol takýto prevod spoplatňovaný sumou cca 40 €.

Na začiatku volebného obdobia, v roku 2012 sa mi podarilo formou kolektívnej ochrany, presadiť uznanie práv poškodených spotrebiteľov uzatvárajúcich sporné zmluvy o združenej dodávke plynu a elektriny. Išlo o ochranu viac ako 300 domácností, prevažne dôchodcov, z Podtatranského regiónu. Bolo preukázané, že tí sa stali terčom používania nekalých obchodných praktík pri uzatváraní zmlúv v podomovom predaji.

Ste spokojná s vývojom Slovenska? Ak nie, prečo?

V podmienkach geopolitických zmien, prebiehajúcich konfliktov, turbulencií a imigračných vĺn, som rada, že sa nám darí ako tak stabilizovať situáciu doma. Našťastie u nás nenastal ekonomický, finančný a občiansky kolaps, rozvrat ako v iných ťažko skúšaných krajinách Európy, Blízkeho Východu a Severnej Afriky. Našťastie naši občania pre záchranu svojich životov nemusia z domovov utekať. Ak samozrejme nemáme na mysli odchody za prácou. Naša krajina stále trpí nedostatkom kvalitných pracovných ponúk, vysokým zdanením a odvodovým zaťažením, vysokou mierou korupcie a priepastnými sociálno ekonomickými rozdielmi. Čoraz ťaživejšie na nás dopadá i členstvo v EÚ. Súčasný stav súdnictva nedáva nádej na zlepšenie prístupu k spravodlivosti, od ktorej sa odvíja zdravý a normálny život spoločnosti.

Žiaľ, právne normy platia viac na papieri ako v reálnom praktickom živote. Slovenský občan, poškodený na svojich právach, bez potrebných finančných prostriedkov ostáva naďalej osamotený pri presadzovaní svojich oprávnených nárokov. Nemá zdroje na advokátov. Kapacity podporných občianskych subjektov sú veľmi poddimenzované.

Vzdialené regióny Slovenska sú poznačené stagnáciou a prehlbujúcim sa úpadkom. Obzvlášť nepriaznivo sa to prejavuje na slovenskom vidieku. Absentujú totiž významné rozvojové impulzy. Kríza, v ktorej sme prakticky už od roku 2008, akoby nemala konca…. . Ľudia sú unavení, stratili elán a radosť zo života. Celé ich snaženie a energia je vynaložená na zabezpečenie základných životných potrieb. Spoločnosť je vyčerpaná. Ľudia stratili nádej, že „politika“ im v tom pomôže, je pre nich skôr záťažou. Pred nami je stále viac dobre známych avšak stále nenaplnených výziev. Možnosti radových poslancov ako ja sú výrazne ohraničované, nemajú prístup do celoplošných mocensky ovládaných médií, ľudia nie sú objektívne informovaní a pokiaľ sa verejne prejavujú sú zastrašovaní.

S akým programom idete do volieb v marci budúceho roku a čím chcete osloviť voličov?

Budem pokračovať v podpore presadzovania vyššie uvedených návrhov a výziev.

Ak to zhrniem do jednej vety – ochrana občanov pred neprimeranou finančnou, ekonomickou, pracovnou, odvodovou, administratívnou záťažou, ochrana spotrebiteľa pred nekalými praktikami a úžerou, zvyšovanie vymožiteľnosti spotrebiteľského a občianskeho práva, rozvoj mimosúdneho riešenia sporov – ako novej efektívnej a účinnej formy, presadzovanie práv občanov Slovenska v Európskom priestore, zvyšovanie občianskeho uvedomenia, podpora objektívneho a vyváženého informovania, stabilizácia a zvyšovanie životnej úrovne ľudí, pomoc rodinám s deťmi. Ako vidíte práce je tu veľmi veľa.

S akými subjektmi si viete predstaviť prípadnú povolebnú spoluprácu?

So všetkými, ktorým úprimne záleží na pomoci ľuďom. Výziev je nespočetné množstvo. Ako však isto viete, hnutie OĽaNO oficiálne prezentovalo, že nevstúpi do koalície so Smerom.

Idete naisto s Igorom Matovičom a jeho OĽANOM? V kuluároch totiž prebiehajú informácie, že idete do volieb s ĽS NS Mariána Kotlebu

Cítim sa byť obyčajným a nezávislým človekom. Takým chcem aj ostať. Verím, že hnutie si svoje DNA a podstatu, ktorou oslovila voličov v roku 2012 naďalej udrží. Považujem to za dôležité. Konať v slobode, bez tlaku, v súlade s vlastným vedomím a svedomím je najvyššou formou sebakontroly, zodpovednosti voči sebe a aj voči tým, ktorí mi veria.

Hodnotový prienik, súlad v činoch a slovách považujem za základ budúcej spolupráce s ktorýmkoľvek subjektom a jednotlivcom. Faktom je, že nezávisle na sebe s ĽS NS máme v prieniku spoločných priaznivcov alebo stúpencov a preto sa nedivím, že mnohých napadajú takéto úvahy.

Aké sú Vaše postoje k problémom, ktoré súvisia s utečeneckou krízou v Európe a aké riešenie by ste zvolili ? Ako vnímate aktivity premiéra Fica v súvislosti s jeho náhlou zmenou postoja k utečencom a odmietaním kvót rozdelenia si migrantov medzi členské štáty EÚ?

Som za zrušenie povinných kvót a odmietam riešenia v dôsledkoch, pretože nežiaduci stav iba prehlbujú a znásobujú. O príčinách vzniku migračných vĺn sa na politickej a diplomatickej úrovni hovorí málo a opatrne. Pozornosť sa kupodivu vôbec nesústreďuje na označenie skutočného vinníka. Namiesto toho sú pranierované štáty, ktoré sa prílevu utečencov prirodzene bránia.

Je potrebné pomáhať priamo v mieste, kde sú ohrozované ľudské životy a kde nie sú rešpektované ľudské práva. Všetku pozornosť a snaženie je potrebné sústrediť na zastavenie agresora, ktorý toto ľudské utrpenie spôsobuje a pácha. Nátlak a vydieranie eurofondmi pri presadení povinných kvót EÚ na našom území sa prieči demokratickým zásadám fungovania Európskeho spoločenstva. Som rada, že premiér chrániac naše záujmy a rozhodovacie právomoci zaujal rozhodný postoj a hoci v osamotenej pozícii bez účasti iných štátov, sa odhodlal podať žalobu na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. Reagoval tak na vôľu znepokojeného slovenského obyvateľstva, opierajúc sa pritom i o mandát Národnej Rady Slovenskej republiky. Takýmto opatrením došlo k neutralizácii vyvolaných vášní a zníženiu strachu, obáv ľudí z imigrantov. Tento postup ukľudnil vnútropolitický stav a vývoj. Situácia vyžadovala, aby premiér a vláda v záujme našej bezpečnosti konala rázne a náhle. V tomto ohľade má predseda vlády moju podporu.

Aké sú Vaše kontakty s mimoparlamentnými stranami? Plánujete s nimi prípadnú predvolebnú spoluprácu?

Ako som už spomenula, snažím sa uchovávať si otvorený, priateľský a konštruktívny prístup ku všetkým politickým a občianskym zoskupeniam, ktorým úprimne záleží na ochrane a rozvoji Slovenska. Mojim dlhodobým prianím bez ohľadu na to, kde som zaradená je, aby sme vzájomným prepojením síl a spoluprácou prispeli k formovaniu uvedomelej a zjednotenej občianskej spoločnosti. Zatiaľ je značne fragmentovaná a to sa podpisuje i pod nevýhody súčasného jednokoľajného riadenia krajiny. Boli sme viackrát svedkami, keď najsilnejší politický subjekt vládna strana Smer, využila svoju dominanciu neberúc v úvahu prospešnosť a opodstatnenosť návrhov opozície alebo organizovaných občanov. Zmysluplná všestranná spolupráca nás môže iba obohatiť a vyvážiť možnosti ovplyvňovania riadenia štátu. Možno predpokladať, že pred voľbami zosilnie a bude záujem nájsť spoločný postup.

Ficov Smer sa v predvolebných preferenciách blíži k hodnote 40% voličských preferencií. Ako si predstavujete vývoj na Slovensku za predpokladu, že sa Ficovi opäť podarí vytvoriť jednofarebnú vládu, alebo použije SNS ako svojho bieleho koňa?

Zneužívaniu dominancie Smeru možno zamedziť iba zjednotením opozičných politických a občianskych síl. Iba silne znejúci občiansky a opozičný hlas dokáže existujúci nepomer vyvážiť a eliminovať.

Aký máte postoj k obhajobe p. Urminského?

Má právo na súdnu ochranu. Verím, že jeho advokát je kvalifikovaný a pomôže mu k ukončeniu väznenia. Dúfam, že nájde riešenie pre splnenie svojich záväzkov. Skôr ako odsudzovať sa snažím ľudí pochopiť. Pomôcť i tým, čo chybili, zlyhali, ale i tým, ktorí majú inú predstavu o usporiadaní a fungovaní našej spoločnosti. To, že nefunguje prirodzene, optimálne, hádam nik nespochybní. P. Urminský poukazoval a presne pomenoval viaceré nedostatky existujúceho systému. Súdny spor a jeho zatknutie vnímam i na pozadí jeho redakčnej činnosti, kritického myslenia a občianskeho angažovania sa. S jeho priateľkou som v priebežnom kontakte a zaujíma ma ďalší vývoj.

Čo chcete presadiť v NR SR ak sa stanete poslankyňou, keď ani doteraz sa Vám veľa vecí z Vášho volebného programu presadiť nepodarilo? Ktoré body Vášho volebného programu sa vlastne podarilo presadiť v NR SR?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že volebný program sa dá presadiť len vtedy, ak z neho vznikne program vládny. Na Slovensku totiž nie je bežné, aby vládne strany presadzovali a plnili volebné programy opozičných strán.

Na podmienky a možnosti, v ktorých som sa ako poslankyňa ocitla, som preto s priebežným zhodnotením môjho prínosu vnútorne spokojná. Podstatné však je ako to zhodnotia občania, moji voliči.

Okrem toho, čo som uviedla v odpovedi na Vašu prvú otázku, priblížila som parlament občanom, podávam im priebežne informácie z aktuálneho parlamentného diania, udržiavam s nimi živý kontakt, nepretržite prispievam k zvyšovaniu osvety. V nízkom uvedomení vidím najväčší deficit.

Spotrebiteľská oblasť a problémy úžery sú v parlamente aj mojou zásluhou zastúpené a dostali sa do centra pozornosti, tak ako nikdy doteraz. Zapojila som sa aktívne i do protikorupčného snaženia, angažovala som sa v snahe sprehľadniť vlastnícke štruktúry SPP. Zdôrazňovala som potrebu posilňovania účasti štátu v strategických odvetviach. Vláda sa vracia k tomuto kurzu. Presadila som už spomenuté prospešné legislatívne zámery s merateľným prínosom pre spotrebiteľov a zamestnancov.

V načrtnutých oblastiach mám záujem ďalej pokračovať.

Aký máte vzťah s A. Hlinom? Prečo vlastne A. Hlina opustil OĽANO? S ktorým z poslancov NR SR máte najviac spoločného? Čo si myslíte o bulvarizácií médií a politiky? Nemyslíte si, že značnú bulvarizáciu do politiky vniesli A. Hlina a I. Matovič?

S pánom Hlinom mám korektný pracovný vzťah. Moje legislatívne návrhy podporil. V mnohých postojoch a názoroch sa s ním plne stotožňujem. Najviac si ho vážim za pomoc upozorňovaním na vážnosť odstránenia zadĺženosti slovenských občanov a finančnej úžery. O dôvodom jeho odchodu z hnutia Vám odporúčam porozprávať sa s ním.

Myslím, že podiel na bulvarizácii politiky majú viaceré mocenské elity. Bulvarizácia politikov a podsúvanie nepravdivých, nepreverených, prekrúcaných informácií je žiaľ často cieleným nekalým nástrojom zákulisného politického riadenia a dehonestácie politických oponentov.

Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stredné Slovensko je vyhľadávanou zimnou destináciou, ponúka pravú zimu a nekonečné množstvo aktivít

Stredisko v Mýte pod Ďumbierom ponúka 4 600 metrov lyžiarskych tratí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *