Home / SLOVENSKO / Čaputová zastupujúca zahraničné záujmy, či sfalšované voľby. Vplyv alternatívnych médií na verejnú mienku nemožno podceňovať

Čaputová zastupujúca zahraničné záujmy, či sfalšované voľby. Vplyv alternatívnych médií na verejnú mienku nemožno podceňovať

13.11.2023 (SITA.sk) – Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozorňuje na alternatívne médiá, ktoré formujú verejnú mienku aj v oblasti korupcie či právneho štátu. Z obsahovej analýzy TIS a reprezentatívneho prieskumu uskutočneného agentúrou Focus v polovici októbra na vzorke 1 014 respondentov vyplýva, že dopad týchto médií na verejnú mienku a kvalitu demokracie nemožno podceňovať.

Sme náchylní k nepodloženým teóriám

Prieskum ďalej ukázal vysokú mieru náchylnosti obyvateľov k „sprisahaneckým či prinajmenšom nepodloženým teóriám“. Až 60 percent opýtaných sa stotožňuje s názorom, že prezidentka Zuzana Čaputova zastupuje zahraničné záujmy, takmer 60 percent verí, že špeciálna prokuratúra pod vedením Daniela Lipšica slúži politickým záujmom a taktiež, že súd bol ovplyvnený mediálnym tlakom pri rozhodovaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Až 45 percent respondentov prieskumu verí, že bývalý policajný prezident Milan Lučanský nespáchal samovraždu a taktiež, že zmanipulovanie septembrových parlamentných volieb bolo reálne.

Dezinfoscénou pohla až vražda novinára

„Témy korupcie a právneho štátu sa v prostredí dezinfoscény výraznejšie presadili až po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018. Značnú prioritu, ktorú v alternatívnych médiách ako Hlavné správy, Hlavný denník a Extra plus získavali, potvrdzuje aj prehľad počtu článkov o danej téme z mediálneho archívu služby Mediaboard,“ informovala TIS.

Dodáva, že vzťahu sudkyne Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej sa tieto médiá venovali oveľa viac ako štandardné médiá. Aj napriek intenzite pokrývania viacerých tém z pohľadu alternatívnych médií sa však podľa organizácie len v minimálnej miere venovali vlastným zisteniam alebo investigatívnej práci.

„Publikovali nepodložené teórie a konšpirácie, fakty spochybňovali otázkami alebo komentovali informácie, ktoré priniesol niekto iný,“ dodala TIS.

Absencia novinárskych metód práce

Organizácia ďalej priblížila, že alternatívne médiá doslovne a nekriticky preberali statusy opozičných politikov zo sociálnych sietí. Nekriticky prebrali napr. tvrdenia o možnom falšovaní volieb, ktoré šírilo hnutie Republika alebo strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

„Overovanie tvrdení politikov by pritom malo byť základnou náplňou novinárskej práce. Alternatívne médiá však spája absencia novinárskych metód práce, nehlásia sa ani k etickému kódexu Slovenského syndikátu novinárov, nedodržiavajú základné štandardy žurnalistiky, ako je vyváženosť spravodajstva či nestrannosť,“ pripomína TIS.

V prípade policajného exprezidenta Lučanského alternatívne médiá „konšpirovali“ o politickej vražde, prezentovali ho ako hrdinu či martýra a mal stáť v ceste mocenským záujmom vlády.

14-tisíc eurové mediálne služby

TIS poukázala aj na to, že strana Smer-SD v auguste zaplatila za mediálne služby, ktoré neboli bližšie špecifikované, 14-tisíc eur vydavateľovi Extra plus – Mayer medii, ktoré vlastní šéfredaktorka a bývalá asistentka poslancov strany HZDS Lenka Mayerová.

„Titulnú stranu augustového vydania pritom dostal k dispozícii kandidát Smeru-SD a z korupcie obvinený policajný exprezident Tibor Gašpar (Smer-SD),“ upozornila organizácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: alternatívne médiá, Dezinformácie, Dezinformačné médiá, Korupcia, Nezisková organizácia, Právny štát, Prezidentka SR, Prieskum, Slovenský syndikát novinárov (SSN), Špeciálna prokuratúra SR, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Čaputová zastupujúca zahraničné záujmy, či sfalšované voľby. Vplyv alternatívnych médií na verejnú mienku nemožno podceňovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krúpova novela zákona o protifašistickom odboji je podľa Slovenského protifašistického hnutia cestou do slepej uličky

Podľa slov svojho predsedu vzniklo SPH práve ako reakcia a odmietnutie politicky a ideologicky chybných krokov súčasného vedenia SZPB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *