Home / SVET / Macron počas návštevy Kazachstanu pochválil prezidenta Tokajeva za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“

Macron počas návštevy Kazachstanu pochválil prezidenta Tokajeva za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“

1.11.2023 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v stredu do Kazachstanu v rámci prvej časti svojej cesty po krajinách Strednej Ázie, kde sa stretol s prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom a pochválil ho za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Pochvala od Francúzska

„Francúzsko oceňuje cestu, ktorou sa uberáte so svojou krajinou, odmietajúc byť vazalom akejkoľvek moci a snažíte sa vybudovať početné a vyvážené vzťahy s rôznymi krajinami,“ poznamenal Macron. Svoju návštevu nazval „historickou“ a uviedol, že obe krajiny podpísali viaceré obchodné dohody vrátane partnerstva v oblasti vzácnych zemín a vzácnych kovov.

„V žiadnom prípade nepodceňujem geopolitické ťažkosti a tlak, ktorý na vás niektorí môžu vyvíjať,“ dodal Macron. Rusko už vyjadrilo znepokojenie nad nárastom západnej diplomatickej aktivity v bývalých sovietskych krajinách Strednej Ázie.

Slobodné rozvíjanie vzťahov

Zatiaľ čo hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu povedal, že Kazachstan ako suverénny štát môže slobodne rozvíjať vzťahy s akýmikoľvek krajinami, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už skôr vyhlásil, že Západ sa snaží odtiahnuť od Ruska jeho „susedov, priateľov a spojencov“.

Kazachstan, ako aj Uzbekistan, ktorý Macron najbližšie navštívi, odmietli uznať ruskú anexiu ukrajinských území a zaviazali sa dodržiavať západné sankcie voči Moskve, pričom Rusko aj západné krajiny označili za svojich strategických partnerov.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Prezident Kazachstanu, ruský minister zahraničia, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk – Macron počas návštevy Kazachstanu pochválil prezidenta Tokajeva za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Útok na budovu v Chersone neprežilo päť vysokopostavených ruských predstaviteľov

Informovalo o tom ukrajinské Národné centrum odporu na platforme Telegram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *