Home / SVET / Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom

Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom

23.9.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v Írsku improvizovane stretol s veliteľom sudánskej armády – generálom Abdalom Fattáhom Burhánom.

Ako referuje web news.sky.com, počas schôdzky diskutovali o ozbrojených skupinách financovaných Ruskom, ktoré pôsobia na území Sudánu a ďalších afrických krajinách.

Útok dronmi na povstalcov

„Diskutovali sme o našich spoločných bezpečnostných výzvach, konkrétne o aktivitách nelegálnych ozbrojených skupín financovaných Ruskom,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame.

Vyjadril tiež vďačnosť Sudánu, ktorý v súčasnosti zápasí so smrteľnými občianskymi nepokojmi, pre jeho vytrvalú podporu územnej celistvosti Ukrajiny.

Nedávne vyšetrovanie reportérov CNN prinieslo správy, že špeciálne ukrajinské jednotky s najväčšou pravdepodobnosťou pomohli sudánskej armáde tým, že spáchali niekoľko útokov uskutočnených pomocou dronov na povstalecké jednotky v Sudáne, podporované žoldniermi z Wagnerovej skupiny.

Sú to jednotky RSF (Rapid Support Forces), ktoré bojujú proti sudánskej vláde.

Rivalita veliacich generálov

V Sudáne od apríla trvajú krvavé boje medzi armádou a spomenutými polovojenskými jednotkami RFS, ktoré sú výsledkom vojenskej, finančnej a politickej rivality veliacich generálov.

Dosiaľ počas týchto bojov prišlo o život najmenej 5-tisíc ľudí a 12-tisíc utrpelo zranenia, aj keď skutočné čísla môžu byť vyššie.

Wagnerovci majú vojenské aktivity vo viacerých afrických štátoch, kde destabilizujú situáciu v prospech Ruska, napríklad v spomenutom Sudáne, Mozambiku či Stredoafrickej republike.

Viac k témam: boje v Sudáne, Konflikt v Sudáne, wagnerovci
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj sa stretol s veliteľom sudánskej armády, diskutovali o polovojenských skupinách financovaných Ruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *