Home / SLOVENSKO / Demokrati pri spájaní strán narazili na sebectvo, ďalej už komunikovať s politikmi nebudú (video)

Demokrati pri spájaní strán narazili na sebectvo, ďalej už komunikovať s politikmi nebudú (video)

22.5.2023 (SITA.sk) – Snaha o spájanie sa s menšími stredopravými politickými stranami narazila podľa strany Demokrati na sebectvo. Ako ďalej na pondelkovej tlačovej besede uviedla podpredsedníčka strany Andrea Letanovská, ponuka Demokratov bola férová, pretože potenciálnym partnerom ponúkli lídra kandidátky, ktorý by bol vybraný po dohode všetkých strán a taktiež ho mohla každá z nich navrhnúť.

Nedokážu skrotiť vlastné ego

Ponuka ďalej zahŕňala aj prerozdelenie pozícií na kandidátnej listine podľa preferencií, preferenčne najsilnejšia strana mala mať prvú časť v každej desiatke.

Preferenčne najsilnejšia strana by taktiež poskytla platformu, doplnenie názvu strany – poradie by sa určovalo podľa preferencií, a mala by aj zodpovednosť za kampaň a stratégiu. Letanovská ďalej uviedla, že strany by na kampaň prispievali podľa priemeru preferencií.

Mohli sme zabrániť tomu, aby prepadli hlasy. Mali sme šancu vytvoriť ponuku pre ľudí, ponúknuť alternatívu, ktorá by zabránila návratu vlády chaosu, strany Smer – sociálna demokracia a oligarchov. V miestnosti (počas rokovania) sedeli oproti nám šiesti muž, ktorí deklarujú silnú ambíciu zmeniť Slovensko a nedokážu pritom skrotiť vlastné ego,“ uviedla Letanovská.

Fakty boli odmietnuté, proces spochybnený

Dodala, že ponuka potenciálnych partnerov prakticky ani nezaujímala. „Nerozprávali sme sa o detailoch, nepýtali sa, neargumentovali, nemali chuť diskutovať. Fakty boli odmietnuté, proces spochybnený, ponuka pre nich nebola vôbec relevantná,“ myslí si podpredsedníčka Demokratov.

Zároveň uviedla, že ďalej už komunikovať s politikmi nebudú. Avšak v prípade, ak by mal niekto záujem o dohodu, sú jej otvorení. „V tejto chvíli sa ideme sústrediť na našu ponuku pre voličov, ktorým chceme ponúknuť pokojnú, expertnú alternatívu, ktorá je založená na skúsenostiach a jasných postojoch,“ dodala.

Spolupráca sa vynútiť nedá

Demokrati verili, že líder Modrých Mikuláš Dzurinda pochopí ich ponuku, keďže v minulosti svoju stranu SDK spájal na základe percentuálneho vyjadrenia v preferenciách.

Keď sme mu to v nedeľu ponúkli, presne rovnako, ako to riešil on v roku 1997, respektíve 1998, tak to nazval švindľom,“ povedal podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.

Strana Demokrati ponúkla ďalším demokratickým stranám spoločný postup vo voľbách, tie ju však odmietli a chcú ísť do volieb samostatne. Ako povedal predseda Demokratov Eduard Heger, na nedeľňajšom stretnutí so zástupcami strán Modrí – Európske Slovensko, Most-Híd 2023 a spojenej strany Maďarské fórum – Občianski demokrati Slovenska – Za regióny – Rómska koalícia – Demokratická strana predstavili férovú ponuku.

Nesmierne nás mrzí, že ostatné strany sa rozhodli ponuku odmietnuť a nateraz ísť vlastnou cestou. Spolupráca sa vynútiť nedá,“ skonštatoval Heger.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predvolebná kampaň
Zdroj: SITA.sk – Demokrati pri spájaní strán narazili na sebectvo, ďalej už komunikovať s politikmi nebudú (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *