Home / EKONOMIKA / Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“

Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“

18.5.2023 (SITA.sk) –  Európska únia je podľa jej vysokého predstaviteľa „presvedčená“, že na nadchádzajúcom stretnutí G7 v Japonsku bude prijatý plán sankcií týkajúci sa ruských diamantov. Zároveň uviedol, že „hlavným zameraním“ ďalších sankcií G7 bude ich „obchádzanie“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

India ako kľúčový aktér

Brusel zatiaľ nemá formálny návrh, ako by tieto sankcie mohli nadobudnúť účinnosť, uviedol predstaviteľ Únie a zdôraznil, že blok sa musí „najskôr spojiť s partnermi“. Úradník nazval „vysledovateľnosť diamantov“ „zásadnou“ záležitosťou, pričom zopakoval úlohy rôznych aktérov v reťazci produkcie diamantov.

Indiu, označenú ako „kľúčového aktéra“ v diamantovom priemysle, bude podľa predstaviteľa potrebné vnímať za „významného hráča v budúcich sankciách G7“.

Zákaz ruských diamantov

Jeden štát G7, Spojené štáty americké, už uvalil obmedzenia na vývoz ruských diamantov. Prezident Joe Biden ešte minulý rok v marci vydal príkaz, ktorý obsahoval zákaz nepriemyselných ruských diamantov.

Zákaz sa priamo týkal spoločnosti Alrosa, ktorú americká vláda označila za najväčšiu svetovú spoločnosť na ťažbu diamantov. Táto spoločnosť je zodpovedná za 90 % ruskej ťažobnej kapacity diamantov a predstavuje 28 % svetovej produkcie diamantov.

Viac k témam: Členské štáty, Diamanty, Sankcie proti Rusku, Summit G7
Zdroj: SITA.sk – Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *