Home / SVET / Biden a Čaputová sa stretnú vo Varšave, diskutovať budú aj o posilnení bezpečnosti východného krídla NATO

Biden a Čaputová sa stretnú vo Varšave, diskutovať budú aj o posilnení bezpečnosti východného krídla NATO

22.2.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden sa stretne s lídrami krajín východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Prekvapujúca návšteva Kyjeva

Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa stretnú s predstaviteľmi takzvanej Bukureštskej deviatky, teda Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Stretnutie sa uskutoční po Bidenovej prekvapujúcej návšteve Kyjeva a príhovore vo Varšave, v ktorom povedal, že „celý svet čelí skúške vekov“ a zdôraznil, že „by nemali byť žiadne pochybnosti – naša podpora Ukrajine nepovolí, NATO sa nerozdelí a my sa neunavíme“.

Rusko ako existenčná hrozba

Rusko pritom označuje NATO za existenčnú hrozbu a ruský vodca Vladimir Putin v utorkovom prejave opätovne útočil na západnú pomoc Ukrajine.

Výdavky na obranu aj podpora Ukrajiny sú témy rokovania vo Varšave, kam v stredu odchádza aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. V Poľsku budú rokovať prezidenti krajín na východnej hranici Severoatlantickej aliancie, tzv. B9, s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Rok od vypuknutia vojny

Stretávame sa symbolicky po tom, ako si pripomenieme rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Keď sme sa takto zhruba pred rokom, dva dni po vypuknutí vojny, stretli s prezidentmi B9 tiež vo Varšave, bol to silný moment – jednak z toho šoku vypuknutia vojny, ale aj uvedomenia si jednoty, ale aj odhodlania pomáhať Ukrajine,“ uviedla krátko pred odletom Zuzana Čaputová.

Posilnenie východného krídla

Teraz sa budú podľa prezidentky stretávať po roku opäť symbolicky, „po tom, ako si pripomíname toto smutné výročie, ale tiež po tom, ako prezident Biden pred pár dňami navštívil Ukrajinu“. Predmetom diskusií prezidentov bude úvaha o tom, akým spôsobom posilniť bezpečnosť východného krídla, teda ako posilniť bezpečnosť aj Slovenskej republiky.

Budeme určite hovoriť o výdavkoch na obranu a budeme hovoriť o podpore Ukrajiny,“ povedala slovenská hlava štátu, ktorá stredajšiu diskusiu vo Varšave vníma ako jednu zo série stretnutí, ktoré predchádzajú júlovému summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse.

Okrem stredajšieho stretnutia vo Varšave sa uskutoční aj stretnutie prezidentov B9 v júni v Bratislave, čo je podľa nej štandardný míting mesiac pred veľkým summitom.

Viac k témam: Americký prezident, B9 Bukurešťská deviatka, Generálny tajomník NATO, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Biden a Čaputová sa stretnú vo Varšave, diskutovať budú aj o posilnení bezpečnosti východného krídla NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred Švédskom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že jeho vláda bude napredovať v procese ratifikácie prihlášky Fínska do aliancie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *