Home / SLOVENSKO / Bývalá koalícia sa dohodla na termíne predčasných volieb, nemajú byť v júni a s kompromisom vie žiť aj SaS

Bývalá koalícia sa dohodla na termíne predčasných volieb, nemajú byť v júni a s kompromisom vie žiť aj SaS

22.1.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. januára 21:27

Predseda Slobody a Solidarity (SaS) Richard Sulík v nedeľu po rokovaní na Úrade vlády SR pre médiá uviedol, že bývalé koaličné strany sa dohodli na termíne predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 30. septembra.

Sulík taktiež uviedol, že na rokovaní sa nezúčastnil nikto z hnutia Sme rodina. „Strana SaS si nekládla žiadne podmienky. S kompromisným termínom 30. septembra vieme žiť a súhlasiť. Skorší termín nebol v hre, aby ho celá koalícia dokázala odsúhlasiť,“ uviedol predseda SaS.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) predloží pozmeňujúci návrh k novele ústavného zákona.

Dohoda na pozmeňujúcom návrhu

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) v nedeľu po rokovaní s bývalými koaličnými partnermi pre médiá takisto uviedol, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

„Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde k zmene Ústavy SR tak, aby uznesením mohlo byť skrátené volebné obdobie,“ tvrdí Heger.

Dodal, že súčasťou pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložia bývalí členovia koalície, bude, že k zmene volebného systému bude môcť dôjsť len so súhlasom 90 poslancov.

Kollár súhlasil telefonicky

Strana Za ľudí však predloží návrh, ktorý by mal zahŕňať zakotvenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu do Ústavy SR, o ktorom sa bude hlasovať samostatne.

Na rokovaní nebol prítomný predseda Sme rodina Boris Kollár, ani žiaden iný zástupca jeho hnutia. Heger uviedol, že s Kollárom telefonoval a súhlasil s dohodou.

„Klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutia Sme rodina, strany Sloboda a Solidarita a taktiež Občiansko-demokratická platforma v hnutí OĽaNO podporia takúto zmenu,“ povedal premiér a dodal, že rokovania sú na konci.

Heger ďalej dodal, že prezidentka Zuzana Čaputová s ich dohodou bude súhlasiť.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Sme rodina, Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalá koalícia sa dohodla na termíne predčasných volieb, nemajú byť v júni a s kompromisom vie žiť aj SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čaputová sa stretla s Kaliňákom a chce navštíviť premiéra v nemocnici. Minister ju informoval o Ficovom zdravotnom stave

Prezidentka plne rešpektuje jeho vôľu a určenie času, ktorý bude na to vhodný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *