Home / SVET / Vo Vatikáne sa konal pohreb Benedikta XVI., omšu slávil pápež František a rozlúčiť sa prišli tisícky ľudí (video+foto)

Vo Vatikáne sa konal pohreb Benedikta XVI., omšu slávil pápež František a rozlúčiť sa prišli tisícky ľudí (video+foto)

5.1.2023 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. januára 2023, 11:11

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, kde sa konala posledná rozlúčka so zosnulým emeritným pápežom Benediktom XVI., sa vo štvrtok podľa predbežných odhadov zišlo približne 70-tisíc ľudí. Pohrebnej svätej omši predsedal pápež František.

Vo svojej homílii, ktorú počas nej predniesol, sa opieral predovšetkým o evanjeliový citát, posledné slová Ježiša na kríži: „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pohreb pápeža Benedikta XVI. (fotografie)

„Aj my, pevne spojení s poslednými Pánovými slovami a svedectvom, ktoré poznačili jeho život, chceme ako cirkevné spoločenstvo kráčať v jeho stopách, a zveriť nášho brata do Otcových rúk. Nech tieto ruky milosrdenstva nájdu jeho lampu zapálenú evanjeliovým olejom, ktorý šíril a o ktorom svedčil počas svojho života,“ povedal na margo rozlúčky s Benediktom. V tejto súvislosti hovoril o rukách odpustenia a súcitu, ale aj uzdravenia či milosrdenstva, pomazania aj požehnania.

Oficiálnu pozvánku dostali len vybraní

Pri zádušnej svätej omši na námestí pred Bazilikou sv. Petra koncelebrovala viac ako stovka kardinálov, stovky biskupov, ale aj kňazov, prítomných bolo tiež mnoho štátnych a cirkevných predstaviteľov.

Spomedzi Slovákov boli na námestí napríklad predseda vlády Eduard Heger s manželkou či predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober, ako aj jeho predchodca Stanislav Zvolenský. Na mieste sa tiež nachádzali stovky novinárov z celého sveta.

Keďže Benedikt si želal jednoduchý obrad, Vatikán na pohreb oficiálne pozval len zástupcov Talianska a Nemecka a prezidenti Sergio Mattarella a Frank-Walter Steinmeier potvrdili svoju účasť. Ostatné hlavy štátov a vlád sa rozhodli prijať ponuku Vatikánu, že na pohrebe budú ako súkromné osoby.

Modlitby za emeritného pápeža a všetky obrady boli prenášané naživo po celom svete.

Niektoré časti pohrebu upravili

Rakva s pozostatkami Benedikta XIV. bola vo štvrtok o 8:45 prenesená pred baziliku na Námestie sv. Petra. Podľa riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice Mattea Bruniho sa pohreb emeritného pápeža konal podľa vzoru pohrebných obradov úradujúceho pápeža, niektoré časti však upravili. Zaznelo tiež päť príhovorov, prvý v nemčine, následne vo francúzštine, arabčine, portugalčine a taliančine.

Stredisko Svätej stolice zároveň avizovalo, že rakva emeritného pápeža bude po svätej omši prevezená späť do Baziliky svätého Petra a následne do vatikánskej krypty. Uložená bude na mieste, kde sa do blahorečenia nachádzala rakva svätého pápeža Jána Pavla II.

Vystavený bol v Bazilike sv. Petra

Benedikt zomrel vo veku 95 rokov v sobotu 31. decembra 2022 v kláštore vo Vatikáne, kde žil od svojej rezignácie v roku 2013. Zosnulému niekdajšiemu pápežovi, ktorého telo bolo od pondelka vystavané v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, prišlo vzdať poctu podľa talianskych médií približne 100-tisíc ľudí. Nechýbali medzi nimi ani taliansky prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloni.

V stredu večer po 19:00 bola rakva s Benediktom uzavretá. Portál Vatican News vysvetlil, že v súlade s tradíciou do nej mali uložiť medaily a mince razené počas pontifikátu, pallium arcibiskupa metropolitu mníchovského a rímskeho a potom rogitum, teda text stručne popisujúci pontifikát pápeža Ratzingera.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Telo zosnulého pápeža Benedikta XVI. vystavili v Bazilike Svätého Petra (fotografie)

Pápež Benedikt XVI.

Joseph Ratzinger sa narodil v roku 1927 v bavorskom Martl am Inn. Od roku 1981 pôsobil na rôznych pozíciách vo vatikánskych inštitúciách. Bol prefektom Kongregácie pre náuku viery, predsedom Pápežskej biblickej komisie či predsedom Medzinárodnej teologickej komisie. Od roku 2002 bol dekanom kolégia kardinálov.

Vo veku 78 rokov bol v apríli 2005 zvolený za 265. pápeža Katolíckej cirkvi. Bol tak prvým nemeckým pápežom od roku 1523. Po zvolení si vybral meno Benedikt XVI. Napísal tri encykliky. Uskutočnil viac ako dvadsať apoštolských ciest mimo Talianska, počas ktorých navštívil päť kontinentov, a 31 pastoračných ciest v Taliansku. Slovensko síce ako pápež nenavštívil, v roku 1992 však v Bratislave prednášal ako prefekt Kongregácie pre náuku viery.

Fotogaléria: Pápež Benedikt XVI.

Viac k témam: Pohreb pápeža Benedikta XVI., Úmrtie pápeža Benedikta XVI.
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vatikáne sa konal pohreb Benedikta XVI., omšu slávil pápež František a rozlúčiť sa prišli tisícky ľudí (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *