Home / SVET / Raketový útok v Makijivke podľa Ruska zapríčinili mobilné telefóny vojakov, obete odhaduje na desiatky

Raketový útok v Makijivke podľa Ruska zapríčinili mobilné telefóny vojakov, obete odhaduje na desiatky

4.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rusko tvrdí, že raketový útok, pri ktorom podľa nich prišlo o život najmenej 89 ruských vojakov, spôsobilo používanie mobilných telefónov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Používali zakázané telefóny

Ukrajina zasiahla budovu odborného učilišťa v Makijivke v okupovanej časti Doneckej oblasti, kde boli umiestnení najmä odvedenci, krátko po polnoci 1. januára. Vojaci v tom čase používali zakázané telefóny, čo umožnilo lokalizovať cieľ, konštatovalo ruské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

I keď počet obetí nie je nezávisle overený, je to podľa BBC najvyšší počet obetí, ktorý Rusko priznalo od začiatku vojny. Ukrajinská armáda však uvádza omnoho vyššie čísla a tvrdí, že pri útoku zahynulo asi 400 ruských vojakov a ďalších 300 utrpelo zranenia.

Šesť rakiet z raketometu HIMARS

Rusko v najnovšom vyhlásení uvádza, že o 00:01 miestneho času na Nový rok vypálili na budovu šesť rakiet z amerického salvového raketometu HIMARS, pričom dve z nich zostrelili. Medzi obeťami je podľa vyhlásenia rezortu na komunikačnej platforme Telegram zo stredajšieho rána aj zástupca veliteľa regimentu, podplukovník Bačurin.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Okolnosti incidentu vyšetrujú, no už teraz je podľa nich jasné, že hlavnou príčinou útoku bola prítomnosť „hromadného používania“ mobilných telefónov vojakmi v dosahu ukrajinských zbraní, napriek tomu, že to mali zakázané.

Predstavitelia, ktorým v tomto prípade dokážu vinu, budú podľa vyhlásenia ministerstva čeliť spravodlivosti. Podnikajú tiež údajne kroky na to, aby v budúcnosti zabránili podobným udalostiam.

Údaj nie je možné overiť

Ruské ministerstvo obrany pôvodne v pondelok uviedlo, že pri ukrajinskom raketovom útoku na zariadenie s vojenským personálom v okupovanej Doneckej oblasti prišlo o život 63 ruských vojakov. Teraz počet obetí zvýšilo na 89, no tento údaj nie je možné overiť.

Učilište však bolo v čase útoku plné odvedencov spomedzi 300-tisíc, ktorých v septembri povolali v rámci „čiastočnej mobilizácie“ Vladimira Putina. V blízkosti budovy, z ktorej zostali len trosky, bola navyše uskladnená aj munícia.

Niektorí ruskí komentátori a politici obvinili armádu z neschopnosti s tým, že vojaci sa podľa nich nikdy nemali ocitnúť v takom zraniteľnom ubytovaní. Podľa jedného z nich sa tiež dalo očakávať, že vinu pripíšu vojakom, miesto veliteľa, ktorý rozhodol, že ich dá tak veľa na jedno miesto.

Viac k témam: mobilné telefóny, Obete, Raketový útok, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Raketový útok v Makijivke podľa Ruska zapríčinili mobilné telefóny vojakov, obete odhaduje na desiatky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské rakety S-300 zasiahli univerzitu a obytnú oblasť v Charkove, zranili sa pritom piati ľudia

Podľa úradu regionálnej prokuratúry jeden človek bol zranený, keď ruská raketa zasiahla univerzitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *