Home / SLOVENSKO / Novinár Valček z týždenníka Plus 7 dní má pre kauzu Mýtnik čeliť pokusu o diskreditáciu

Novinár Valček z týždenníka Plus 7 dní má pre kauzu Mýtnik čeliť pokusu o diskreditáciu

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Novinár Adam Valček z týždenníka Plus 7 dní čelí pokusu o diskreditáciu pre kauzu Mýtnik. Informoval o tom v pondelok týždenník na svojom webe.

Valček nedávno na stránkach týždenníka zverejnil závažné zistenia o neštandardných obchodných operáciách obhajcov spolupracujúcich obvinených v kauze Mýtnik, a to advokáta Miroslava Ivanoviča a advokátky Jany Valkovej, tvrdí Plus 7 dní.

Zásahy do novinárskej tvorby

Týždenník ďalej informuje, že novinár je po takomto zverejnení vystavovaný pokusom obmedziť jeho slobodnú novinársku tvorbu a čelí snahe o diskreditáciu. Vydavateľ týždenníka to považuje za neakceptovateľné zásahy do slobodnej novinárskej tvorby.

Novinár Adam Valček uvádza, že Ivanovič, obhajca bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý je obvinený v kauze Mýtnik, v súvislosti s novinárovou osobou uviedol, že výpovede spolupracujúcich svedkov v kauze podrobuje kritike, lebo Imrecze spomína Valčeka v niektorých trestných konaniach.

„O údajných výpovediach Imreczeho v súvislosti s mojou osobou nemám žiadne informácie, preto nemôžu byť dôvodom, prečo už viac ako rok píšem o kauze Mýtnik,“ tvrdí Valček.

Ivanovič však uvádza, že Valček má vedomosť o tom, na akých aktivitách sa v minulosti zúčastnil. „Tým pádom, že sú tie informácie pravdivé, tak si asi vie domyslieť, pričom sa zúčastnil a pričom nie,“ povedal Ivanovič.

Podlé tvrdenie

Novinár Valček to pokladá za podlé tvrdenie a zároveň tvrdí, že ním Ivanovič vytvára zdanie, že sa v minulosti dopustil nečestných, dokonca kriminálnych aktivít.

„O kauze Mýtnik píšem, pretože ma zaujíma pravda. Zaujíma ma, ako sa orgány presadzovania práva k pravde dopracovali,“ priznáva Valček.

Zároveň sa pýta, či „by nemalo byť považované za nežiadúce to, že by si ako novinár nevšímal alebo podceňoval nezrovnalosti a nekládol oprávnené otázky iba z preľaknutia, že by to mohlo pomôcť trestne stíhaným osobám, ktoré práve teraz nevzbudzujú všeobecné sympatie“.

Novinár Adam Valček dodáva, že ani miera mediálnej kritiky by nemala byť závislá od sympatií či antipatií novinárov k obvineným či ich obhajcom.

Únik emailov

„Písal som o tom, že obhajcovia dvoch rôznych kajúcnikov nakupovali strieborné mince od tej istej neznámej firmy a približne v tom istom čase a na konci transakcií boli výbery stoviek tisíc eur v hotovosti z bankomatov. Ivanovič i Valková nákup potvrdili, ale odmietli, že ide o fiktívne alebo nečestné transakcie,“ vysvetľuje Valček.

Valček tiež uviedol, že obhajkyňa Jana Valková zastupuje druhého spolupracujúceho obvineného podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu. Valková kritizuje Valčeka za to, že píše o úniku jej údajných emailov.

Novinár tvrdí, že sa ho Valková snaží zastaviť súdnou cestou. „Jana Valková zodpovedá za zabezpečenie svojich počítačových systémov a nesie primárnu zodpovednosť za to, že jej unikli údajné emaily a niektoré boli anonymne zverejnené na webe,“ informuje Valček.

Ďalej uvádza, že novinári ich vyhodnocujú a analyzujú, či je informovanie o jednotlivých správach vo verejnom záujme a či nie.

Podozrenia prišli od SIS

Obhajca Ivanovič povedal, že Valček pred rokom prišiel s obvinením ohľadom manipulovania vyšetrovania kauzy Mýtnik.

„Nie, v skutočnosti s podozreniami z manipulácie tohto trestného stíhania prišla Slovenská informačná služba (SIS). Ivanovičove komentáre považujem za ďalšie pokusy zastrašiť a zdiskreditovať ma,“ uvádza Valček.

Taktiež prezradil, že Ivanovič sa vypytoval iných novinárov na Valčekove zdroje, a to či bude v téme ďalej pokračovať.

Viac k témam: Mýtnik
Zdroj: Webnoviny.sk – Novinár Valček z týždenníka Plus 7 dní má pre kauzu Mýtnik čeliť pokusu o diskreditáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vinník je iba jeden, podľa Královiča je nevhodné ukazovať prstom na médiá, opozíciu či na samotného premiéra (video)

Stopercentná bezpečnosť chránených osôb sa podľa odborníka na bezpečnosť Martina Královiča nedá dosiahnuť, dajú sa podľa neho len minimalizovať riziká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *