Home / SVET / Poľský parlament odsúhlasil urýchlenú výstavbu bariéry na hraniciach s Bieloruskom, chcú zastaviť prílev migrantov

Poľský parlament odsúhlasil urýchlenú výstavbu bariéry na hraniciach s Bieloruskom, chcú zastaviť prílev migrantov

30.10.2021 (Webnoviny.sk) – Poľskí zákonodarcovia v piatok schválili urýchlenú výstavbu bariéry na hraniciach s Bieloruskom v hodnote približne 345 miliónov eur s cieľom zastaviť rastúci príliv migrantov.

Chýba podpis prezidenta

Tento plán, ktorý navrhla pravicová vláda, teraz potrebuje už iba podpis prezidenta Andrzeja Dudu. Následne by sa mohlo začať s výstavbou bariéry s pohybovými senzormi.

Poľsko čelí silnému migračnému tlaku zo strany Bieloruska. Varšava obviňuje režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že podporuje migrantov prevažne z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia dostať cez Poľsko do západných krajín EÚ. Tvrdí, že sa tým snaží destabilizovať celú EÚ v rámci odvety za sankcie.

Žiletkový plot

Poľsko postavilo na hraniciach žiletkový plot a nasadilo zhruba sedemtisíc strážnikov, vojakov a policajtov, aby zabránili prechodom migrantov a vracali tých, ktorí hranice prekročia. Tisícky ľudí sa však napriek tomu dostanú cez hranice, pričom väčšina z nich smeruje do Nemecka.

Migranti, ktorí prejdú do Poľska, môžu požiadať o medzinárodnú ochranu, ktorá by sa vzťahovala na celú EÚ. Počas čakania na rozhodnutie, ktorým je najčastejšie odmietnutie, sú umiestnení v strážených centrách pre cudzincov.

Viac k témam: Migranti, poľsko-bieloruské hranice
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľský parlament odsúhlasil urýchlenú výstavbu bariéry na hraniciach s Bieloruskom, chcú zastaviť prílev migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi neprestajne útočia na východe Ukrajiny, podľa veliteľa pozemských síl Syrského je situácia mimoriadne náročná

Rusi údajne nezastavujú svoju ofenzívu pozdĺž celej kontaktnej línie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *