streda , 21 októbra 2020
Home / šport / Cyklistika / Peter Sagan je na Gire d´Italia jediný klasikár, kanibalizmus pretekov je zlým signálom

Peter Sagan je na Gire d´Italia jediný klasikár, kanibalizmus pretekov je zlým signálom

4.10.2020 (Webnoviny.sk) – Peter Sagan bude mať na Giro d´Italia jedno možno očakávané privilégium. Bude jediný silný klasikár, ktorý sa zúčastní na druhých pretekoch Grand Tour v tejto koronavírusom silno poznačenej cyklistickej sezóne.

Riaditeľ “Corsa Rosa” Mauro Vegni po zverejnení náhradného kalendára pre túto sezónu začiatkom leta veril, že majstrovstvá sveta budú zrušené a viacerí elitní jazdci sa z Tour de France presunú na Giro d´Italia.

Tri monumenty počas Gira

Švajčiari sa šampionátu skutočne vzdali, lenže pomocnú ruku podali práve Taliani a v Imole na konci minulého týždňa to bola prehliadka vrchárskej a klasikárskej elity. Aj z tohto dôvodu početná elita na Giro nezavítala.

Hlavný dôvod neúčasti elitných klasikárov je však prekrývanie termínov s najväčšími jednorazovými pretekmi sezóny. Počas Giro d´Italia sa uskutočnia tri najväčšie cyklistické monumenty – Liége-Bastogne-Liége (4.10.), Okolo Flámska (18.10.) aj Paríž-Roubaix (25.10.) či niekoľko menších jednorazových pretekov.

Je to škoda a tiež trochu neúcta voči Giru, že do tohto obdobia sú zahrnuté aj takmer všetky veľké klasiky. Na druhej strane v neľahkej situácii, ktorá v tomto roku nastala, treba pochváliť UCI za to, že dokáže zabezpečiť uskutočnenie aspoň toľkých pretekov,” reagoval šéf tímu Bora-Hansgrohe Ralph Denk, cituje ho nemecký portál TAZ. Na margo prítomnosti Petra Sagana na Gire podotkol: “My sme o jeho účasti rozhodli ešte pred výlukou v sezóne. Peter chcel prejaviť rešpekt organizátorom tým, že dodrží svoje slovo.

Negatívny signál pre sponzorov

Okrem Sagana sa z elitných pretekárov, ktorí boli na Tour de France, presunuli na Giro iba taliansky šprintér Elia Viviani (Cofidis) a kolumbijský vrchár Miguel Ángel López (Astana). Viviani sa bude chcieť rehabilitovať za nevydarené rýchle koncovky etáp z Tour, López bude zasa v pozícii pomocníka dánskeho lídra Jakoba Fuglsanga. “Nie je možné, aby najlepší pretekári odjazdili v takom krátkom časovom období Tour de France, majstrovstvá sveta a potom aj Giro. Uvedomujeme si, že vzájomný kanibalizmus týchto pretekov je negatívny signál pre veľkých sponzorov ako aj televízny a reklamný trh. Nič však nezmôžeme a v tomto špecifickom roku vôbec môžeme byť radi, že svoje preteky odštartujeme,” uviedol s nadhľadom šéf Giro d´Italia Mauro Vegni.

Najprv to mala byť májová oslava cyklistiky so štartom v Budapešti a prvými tromi etapami na maďarskom území, ale koronakríza tejto ambícii organizátorov vystavila stopku. Už 103. edícia Giro d’Italia sa napokon bude konať v náhradnom októbrovom termíne (3.- 25. 10.) a prvé štyri etapy privíta región Sicília. Bude to po deviaty raz v histórii, čo sa Grande Partenza uskutoční na tomto ostrove patriacom Taliansku. Predtým naposledy sa tam Giro rozbehlo v roku 2008.

Viac k témam: COVID-19, Giro d´Italia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Peter Sagan je na Gire d´Italia jediný klasikár, kanibalizmus pretekov je zlým signálom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najprv pozitívny, potom negatívny test. Herrada zostal bez účasti na Vuelte

Jesús Herrada vlani na Vuelte vyhral jednu etapu a rovnaký cieľ mal aj v tomto ročníku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *