nedeľa , 20 septembra 2020
Home / SLOVENSKO / Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva

Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva

12.9.2020 (Webnoviny.sk) – Trestný čin ohýbania práva je bezprostredne naviazaný na zrušenie rozhodovacej imunity sudcov, ktorá je zakotvená v Ústave Slovenskej republiky. Bez jej novelizácie nemá zmysel tento trestný čin zavádzať.

Navyše, voči súčasnému zneniu navrhovanej legislatívy, ktorá má zrušiť rozhodovaciu imunitu sudcov, má poslanecky klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) výhrady.

Návrh už schválila vláda

Uviedol to pre agentúru SITA predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Milan Vetrák (OĽaNO).

V zákone navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR potrestať sudcov, ktorí svojvoľne uplatnia právo a iného tým poškodia. Návrh zákona už schválila vláda SR.

Definujú aj prikrmovanie

V navrhovanom legislatívnom balíku sa definuje aj takzvaný trestný čin prikrmovania, ktorý chce potrestať prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody.

„Pri trestnom čine prikrmovania nás čaká odborná diskusia najmä na ústavnoprávnom výbore parlamentu, pretože treba posúdiť, v akej miere zodpovedá znenie trestného činu obdobnej rakúskej úprave a či je vhodne zosúladené s ostatnými vnútroštátnymi právnymi normami, ale v princípe voči jeho zavedeniu výhrady nemáme,“ dodal Vetrák.

Viac k témam: justícia, ohýbanie práva, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mazák navrhuje odvolať z funkcie sudcov nad 65 rokov, návrh vítajú aj členovia koalície

Ak tento návrh Súdna rada SR na svojom najbližšom rokovaní 22. septembra schváli, sudcov ešte musí z funkcie odvolať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *